Początkowo mieszkała we własnym mieszkaniu, ale kiedy stare płytki zostały usunięte, tapety odklejone, a instalacja wodno-kanalizacyjna zdemontowana, moja teściowa zdecydowała, że nadszedł czas, aby wprowadzić się do nas.

Każdy wie, że remont to nie jest szybka robota i jeśli nie wiesz, czego chcesz, to nigdy nie będzie końca.

Walentyna, matka mojego męża, jest bardzo osobliwą i nadmiernie ciekawską kobietą. Musi wiedzieć absolutnie wszystko: dlaczego meble w kuchni są tego koloru, dlaczego proszek do prania jest tej konkretnej marki, czy jabłka są czerwone czy zielone, w której szafce trzymam pranie i ogólnie wszystko na świecie.

Wdaje się w każdą rozmowę, bierze aktywny udział w radzie rodzinnej. Nie minął nawet tydzień, odkąd się wprowadziła, a cały dom już wiedział o jej irytacji i ciekawości, a lokatorzy starali się unikać jej widoku. Głowa bolała mnie od ciągłych pytań, a struny głosowe od konieczności odpowiadania na nie.

Mój mąż próbował mnie uspokoić, bo teraz był ktoś, kto mógł mi pomóc przy dziecku, ale tak się nie stało.

Walentyna postrzegała życie w naszym mieszkaniu jako sanatorium z pełnym wyżywieniem. Była pewna, że jesteśmy zobowiązani zapewnić jej trzy posiłki dziennie, program rozrywkowy i leczenie wszystkich jej dolegliwości.

Pomoc przy dziecku, nawet tak błaha, jak odprowadzanie go do i ze szkoły, w ogóle nie wchodziła w zakres jej planów.

Gdy Walentyna mieszkała z nami, mój mąż codziennie jadł omlet na śniadanie, chociaż nigdy nie jadł, nie je i najprawdopodobniej nie będzie jadł jajek. A dlaczego? Bo teściowa uważała, że to zdrowe.

Najbardziej w tej sytuacji denerwuje mnie to, że Igor (mój mąż) w każdej chwili mógł poprosić mamę, aby nie wtrącała się do mojej kuchni ze swoimi radami i zaleceniami dotyczącymi śniadań, obiadów czy kolacji. Ale tego nie zrobił.

Jest tylko jedna rzecz na tym świecie, której będę bronić bez względu na wszystko i do ostatniej kropli krwi.

Jestem dobrą mamą i wiem o tym, nikt nie sprawi, że w to zwątpię, ani mój mąż, ani teściowa, ani nikt inny.

Wszyscy nasi krewni zostali poinformowani, że dziecko będzie wychowywane tylko przeze mnie i wyłącznie moimi metodami.

Każdy, kto wchodził do naszego domu, gdy byłam w ciąży, dowiadywał się o tym. Co dziwne, ale moja teściowa zaakceptowała to podejście i powstrzymywała się od prób ingerencji.

Ale dotyczyło to tylko wychowania dziecka, we wszystkie inne sfery życia wtykała nos przy każdej dogodnej i niewygodnej okazji.

Około 3 miesięcy po jej przyjeździe zrozumiałam, że nie mogę tak dłużej żyć. Walentyna i mój mąż też to zrozumieli.

Powiedziałam też Igorowi, że tak dalej być nie może i jeśli jego matka nie wróci do domu, spakuję naszą córkę i pojadę do swoich rodziców.

Ale pewnego dnia wydarzyło się coś, co pomogło mi rozwiązać nasz konflikt. Kiedy Walentyna po raz kolejny poskarżyła się, że ściany w jej pokoju nie zostały pomalowane na taki sam odcień, jak w katalogu, że kafelki zostały krzywo położone i trzeba będzie je przerobić, a sprzęt kuchenny został uszkodzony podczas transportu, po prostu poszłam spakować swoje rzeczy.

Mama mojego męża dogoniła mnie i zaczęła mi mówić, że mam szczęście. Powiedziała, że nie mam pojęcia, jak wygląda zła teściowa, że mama jej męża, babcia mojego Igora, to prawdziwa megalomanka.

W tym momencie w mojej głowie zrodził się plan. Jeszcze tego samego dnia zadzwoniłam do babci Igora i zaprosiłam ją do siebie na tydzień lub dwa.

Teresa z radością się zgodziła i powiedziała, że przyjedzie jutro rano z prezentami dla swojej prawnuczki. Zapomniałam poinformować męża i jego matkę o gościu.

Następnego dnia wstałam wcześnie, zrobiłam pyszne śniadanie, ignorując wszystkie rady mojej ulubionej teściowej, kupiłam pyszne słodycze, upiekłam domowe ciasteczka i przygotowałam dzbanek herbaty.

Walentyna była nieufna, śledziła mnie i pytała, na kogo czekam, podczas gdy jej syn jest w pracy i ciężko pracuje, aby utrzymać naszą rodzinę?

Ja z kolei albo odmawiałam, albo udawałam, że nie słyszę jej pytań. I wtedy zadzwonił długo oczekiwany dzwonek do drzwi i przyszła Teresa.

Kiedy Walentyna zobaczyła, kto do nas przyszedł, po prostu zaniemówiła. Twarz się wykrzywiła, najwyraźniej próbowała wycisnąć uśmiech, ale wyszło to bardzo źle i nieprawdopodobnie.

Ale Teresa nie była zdezorientowana i postanowiła wykorzystać ten moment:

- Walentyna, ile lat, ile zim, tak dawno cię nie widziałam. W ogóle nie przychodzisz w odwiedziny.

Dlaczego stoisz bezczynnie, zrób herbatę, pokrój ciasto, kupiłam, ale sama nie bierz, to źle wpływa na twoją figurę. Nie sądzę, żeby ci to pomogło.

I kto by pomyślał, jaki to dziwny zbieg okoliczności, że przed obiadem skończył się remont w mieszkaniu Walentyny, a wieczorem już poszła do siebie.

Serdecznie podziękowałam babci męża i bardzo się zdziwiłam, kiedy powiedziała, że spóźni się na autobus. Teresa powiedziała, że ostatni autobus na tej trasie był o 20:00 i zamierzała nim odjechać.

- Myślisz, że nie wiem, dlaczego do mnie zadzwoniłaś? Po prostu masz dość Walentyny. Nie wstydź się, pytaj, jak czegoś potrzebujesz i wpadaj częściej. Nie będę ci przeszkadzać, nie jestem Walentyna, wracam do domu.