W moim rozumieniu zła mama to taka, która w ogóle nie dba o swoje dziecko, o jego potrzeby, o to gdzie spędza czas i z kim. Nigdy taka nie byłam.

Kiedy urodziła się moja córka, wiedziałam już, że poświęcę jej całą swoją uwagę. Tak się złożyło, że mąż zostawił mnie, gdy byłam w ciąży, chciał mieć wolne życie, a ja, żeby nie zwariować, postanowiłam całą swoją energię i siłę skierować na dziecko.

Nie kłóciłam się, czasem pomagała mi mama, czasem babcia, gdy jeszcze żyła. Przynajmniej mogłam iść do pracy, ale podstawę wychowania Soni zawsze wyznaczałam ja.

Owszem, gdy chodziła do szkoły, czasem dużo od niej wymagałam. Kazałam jej przepisywać kilka razy ten sam tekst, gdy przyniosła złą ocenę, karałam ją i nie pozwalałam wychodzić na spacery.

Uczyłam córkę, że powinna kochać naukę, bo nie chciałam, żeby żyła tak jak ja. Ponieważ za bardzo kochałam jej ojca, rzuciłam szkołę i dlatego ona przyszła na świat. Kiedy ja jeszcze studiowałam.

Więc ja, mądra kobieta, musiałam szorować podłogi i toalety w lokalnej restauracji. Jaka rozsądna matka chciałaby tego dla swojego dziecka?

Z biegiem lat mama i ja nauczyłyśmy Sonię wszystkich sztuczek. Jak szyć, jak prać, jak sprzątać dom, jak gotować. Tak, kiedy robiła coś źle, natychmiast ją upominałam.

Jeśli na szkolną imprezę założyła coś, co uważałam za brzydkie, mówiłam jej o tym. Lepiej, żeby dzieci się z niej nie śmiały i żeby ktoś bliski jej o tym powiedział.

Czasami byłam dość surowa, ale myślę, że to było dobre dla mojej córki. Wystarczy spojrzeć na innych, których rodzice nie byli stanowczy i jak skończyli.

Krótko mówiąc, Sonia sama poszła na studia, ukończyła go z wyróżnieniem, a potem poszła do dobrze płatnej pracy.

Moja babcia już wtedy odszedła, a jej mieszkanie zostało. Oczywiście oddałam mieszkanie córce, zasłużyła na nie. A trzy lata później Sonia wyszła za mąż i urodziła syna.

Byłam bardzo szczęśliwa. Moja córka jest naprawdę mądrą dziewczyną — robiła wszystko tak, jak chciałam. Ma szczęśliwe życie.

Codziennie jeździłam do nich w odwiedziny. Pomimo tego, że Sonia wydawała mi się świetną gospodynią, często znajdowałam nieumyte naczynia, porozrzucane ubrania, brudne pieluchy dziecka i zepsute jedzenie w lodówce.

Oczywiście, kiedy ona była w pracy, a ja z wnukiem, sprzątałam to wszystko, a kiedy wracała do domu, mówiłam jej, że jest okropną gospodynią i że matka musi sobie ze wszystkim radzić. Tak też zrobiłam. Sonia tylko nadymała policzki i nic nie mówiła.

Ostatni raz upomniałam ją, kiedy siedziała i stukała w telefon, a mój wnuk wziął nożyczki ze stołu i ledwo nie zranił się. Potem była straszna awantura.

Kiedy wróciłam następnego dnia, moje klucze już nie pasowały. Sonia zmieniła zamek, żebym nie wchodziła, i wyłączyła telefon.

Minęły trzy lata, odkąd z nią rozmawiałam. Wszystko dlatego, że bałam się o wnuka. To tyle, jeśli chodzi o rodzinę.