Mieszka w sąsiednim regionie, a po ślubie widzieliśmy się tylko raz, kiedy zostałam wypisana ze szpitala położniczego. Co prawda mąż jeździł do niej na urodziny, ale nawet bez noclegu, rano i wieczorem.

Dwupokojowe mieszkanie teściowej nie pozwalało na goszczenie naszego trio i bardzo dobrze to rozumieliśmy.

Przez telefon zawsze mówiła o swojej wielkiej tęsknocie za nami, za wnuczką i żaliła się, że nie mieszkamy blisko niej.

Ojczym mojego męża, drugi mąż teściowej ożenił się z nią, przyjeżdżając do domu z córką z pierwszego małżeństwa, już dorosłą dziewczyną, i nie było możliwości, żeby nas wszystkich pomieścić.

Opcji hotelu nie braliśmy pod uwagę. Mąż wspomniał o tym swojej mamie, ale ta z oburzeniem odrzuciła możliwość wizyty gości i noclegu "na odludziu".

Czas mijał, córka ojczyma wyjechała studiować do stolicy, a teściowa zaczęła aktywnie zapraszać nas do siebie, mówiąc, że pokój jest wolny, nic nie stoi na przeszkodzie.

Kilka miesięcy załatwialiśmy nasze sprawy, negocjowaliśmy z szefami o wakacjach, w końcu wszystko zadokowane, jedziemy zadowolić moją teściową swoją obecnością.

Teściowa była naprawdę podekscytowana. Nawet nie spodziewałam się po niej tylu emocji. Trzymała wnuczkę na rękach, pytała o drogę, o wiadomości, o zdrowie...

Wypytywała i przymilała się do nas przez całe dwie godziny! Potem jakby coś w nią wstąpiło.

Zjedliśmy wszyscy razem obiad i już przy stole teściowa zaczęła robić uwagi, że głośno walimy łyżkami, że córka jeździ nogą po tapicerce narożnika kuchennego, że moje dziecko za głośno prosi o więcej kompotu itp.

Szczerze mówiąc, moją pierwszą reakcją było podejrzenie, że teściową boli głowa albo ma nadciśnienie i po prostu nie panuje nad sobą.

Ale myliłam się. Samokontrola mojej teściowej była w porządku i nie miała bólu głowy, ale jej kontrola nad nami była co najmniej o rząd wielkości wyższa.

Przed wieczorem zdążyłam wysłuchać wykładów o konieczności oszczędzania wody (za długo stałam pod prysznicem), o tym, że wychodząc z pokoju, należy gasić światło, drzwi lodówki nie powinny być otwarte dłużej niż pięć sekund, chodzeniu bez tupania i wielu innych rzeczach. Nie miałam pojęcia, że mój mąż, córka i ja jesteśmy takimi niewygodnymi gośćmi.

Następnego dnia, budząc się wcześnie, zaproponowałam mężowi "ucieczkę" do miasta, spacer po parku, posiedzenie w kawiarni.

Jak zażądała teściowa, na paluszkach, po cichu wyszliśmy z mieszkania. Planowaliśmy zrobić zakupy na stół i wrócić na obiad.

O dziwo teściowa nawet o nas nie pomyślała. Miałam wrażenie, że wstała z kanapy i ucieszyła się, że już nas nie ma.

Dojeżdżając do "bazy" najpierw usłyszeliśmy lamenty, że teściowa tak bardzo chciała iść na spacer z Anią, a potem poprosiła nas o wytarcie butów po ulicy, choć za oknem był piękny słoneczny dzień i nie było potrzeby tak dokładnej higieny.

Mój mąż zrobił lekki grymas niezrozumienia, ale wytarł swoje i nasze buty. Za ten grymas został natychmiast upomniany przez matkę:

"I nie ma co mieć pretensji! W domu powinno być czysto!".

Przy stole większość czasu jedliśmy w milczeniu, starając się nie stukać łyżkami, nawet Ania milczała, podejrzliwie czekając na kolejne "cenne instrukcje" od babci.

Zaczynając rozmowę o planach na następny dzień, zaproponowałam teściowej, żeby wzięła Aneczkę i poszła z nią na spacer, żeby poszła z mężem do kina, którego reklamę dzisiaj widzieliśmy. Teściowa wydęła wargi:

"Nie będę szła do żadnego kina, myślisz, że nie mam nic innego do roboty?".

Słysząc taką ripostę, byłam po prostu zaskoczona, a chwilę później poprosiłam męża, aby skrócił wizytę. Mój mąż kiwnął głową, zgadzając się:

"Tak, coś mama nie jest z nas zadowolona, wygląda na to, że przeszkadzamy..."

Zostaliśmy jeszcze dwa dni, wymieniliśmy bilety i szykowaliśmy się do wyjazdu. Kiedy moja teściowa się o tym dowiedziała, jęknęła, mówiąc, że nie miała wystarczająco dużo czasu ze swoją wnuczką.

Nie przypomniałam jej, że nie miała specjalnej ochoty na spacer z nią, starając się nie pogarszać relacji.

Wisienką na torcie był dzień wyjazdu. Teściowa chodziła po mieszkaniu, wzdychając smutno, ale wzdychała nie dlatego, że wyjeżdżamy, tylko, jak się okazało, z powodu konieczności wyprania po nas pościeli.

To było ponad moje siły. Zaproponowałam jej oddanie pościeli do pralni chemicznej, albo kupno nowego kompletu. Teściowa zacisnęła usta: "Daj spokój, sama sobie jakoś poradzę!"

Wyszliśmy, pożegnawszy się zgodnie z protokołem, bez emocji. Nie wiem, może w głowie mamy zaczęły zachodzić jakieś związane z wiekiem zmiany, ale kiedy zadzwoniłam do niej, żeby powiedzieć, że dotarłyśmy na miejsce, szlochała i zawodziła:

"Kiedy się spotkamy, tak bardzo za wami tęsknię!".

Słysząc o jej "tęsknocie", wzięłam głęboki oddech, aby zatrzymać się i nie komentować tego, jak przyjemna była wizyta u niej i że jest mało prawdopodobne, abyśmy chcieli ponownie skorzystać z jej "gościnności" w dającej się przewidzieć przyszłości.