Jak informuje serwis O2, na terenie Gucin Gaju w Wilanowskim Parku Kulturowym doszło do niesamowitego odkrycia. Naukowcy właśnie rozpoczęli eksplorację podziemnego korytarza w celu ustalenia, kiedy powstał, a także jaka tajemniczy tunel pełnił rolę.

Czy był ukrytym miejscem spotkań, czy tez korytarzem do pałacu, a może królewską lodownią? Te pytania zadają sobie badacze, którzy biorą udział w badaniach tunelu. O tym, że podziemny tunel w Gucin Gaju w pochodzącym z XIX wieku parku wiedziano od dawna, jednak wciąż nie wiadomo, jaki był cel jego utworzenia.

Niesamowite znalezisko w Wilanowskim Parku Kulturowym. Naukowcy badają tajemniczy tunel o nieznanym przeznaczeniu

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków latem tego roku zleciło w ramach prac na terenie Wilanowa przeprowadzenie inwentaryzacji korytarza. Dzięki skanerowi laserowemu udało się odtworzyć wygląd tunelu w 2D i 3D. Tunel ma kształt litery U i 60 metrów, jest wysoki na 6 metrów.

Wcina się w zbocze skarpy w pobliżu kościoła św. Katarzyny na Służewiu. Dziś 70 procent tunelu ma pozostawać pod wodą, zalega w nim tez gruz i ziemia. Korytarz miał powstać w drugiej połowie XVII wieku najpewniej, a budowa miała odbywać się w tym samym momencie, co pałacu w Wilanowie. W projektach nadwornego architekta Jana III Sobieskiego, Augustyna Locciego pojawia się wzmianka o stworzeniu lodowni czy ujęcia wody w okolicy.

Gdy Stanisław Kostka Potocki przejął XIX-wiecznie założenie parkowe, korytarz mógł być wykorzystywany do spotkań masońskich. Według przekazów ustnych korytarz miał służyć do przechodzenia do pałacu w Ursynowie czy Czersku.

W tej chwili tunel jest pomnikiem przyrody przez zimujące w nim nietoperze, jednak jego pochodzenie wciąż jest tajemnicą.

Tunel/Facebook @Renata Kaznowska - Wiceprezydent m.st. Warszawy

Jak informował portal "Życie Polska": EDYTA GÓRNIAK ODNIOSŁA SIĘ DO OKŁADKI NAJNOWSZEGO WYDANIA ZNANEGO TYGODNIKA. GWIAZDA POSTANOWIŁA ODPŁACIĆ TOMASZOWI LISOWI. PADŁY NAPRAWDĘ MOCNE SŁOWA

Przypomnij sobie: NAJNOWSZE DONIESIENIA MEDIÓW O MORAWIECKICH. ŻONA POLSKIEGO PREMIERA POSTANOWIŁA WYDAĆ KLUCZOWE OŚWIADCZENIE. CHODZI O SZCZEGÓŁY SPRZEDAŻY ZIEMI

Portal "Życie Polska" pisał również: WIELKA NIESPODZIANKA DLA WSZYSTKICH WIDZÓW „DZIEŃ DOBRY TVN”. PROWADZĄCY ŚNIADANIÓWKĘ POSTANOWILI NAGRAĆ SPECJALNĄ PIOSENKĘ. CZY TO BĘDZIE WIELKI HIT

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: AGATA DUDA ZROBIŁA WIELKIE WRAŻENIE. PIERWSZA DAMA ZDECYDOWAŁA SIĘ NA NIESAMOWITE STYLIZACJE PODCZAS WIZYTY DYPLOMATYCZNEJ. PREZYDENTOWA ZADAŁA SZYKU