Wynalazki serbsko-amerykańskiego naukowca doprowadziły do ​​powstania obecnie używanych radiotelefonów i sieci energetycznych. W ciągu swojego życia Tesla zarejestrował pod swoim nazwiskiem około 300 patentów, a ślady jego wynalazków można znaleźć w wielu współczesnych urządzeniach, w tym w nieoczekiwanych miejscach, takich jak zdalnie sterowane zabawki do łodzi i neony w kształcie litery.

Wiedza spływała do niego z kosmosu?

Ale nie wszystkie futurystyczne wizje Tesli doszły do ​​skutku. Niektóre z najbardziej odległych i ambitnych marzeń wynalazcy, takie jak jego wizja bezprzewodowej transmisji energii, nie zostały zrealizowane. W innych przypadkach to, co wynalazł Tesla, nie było po prostu wystarczająco praktyczne, aby zastąpić istniejące systemy, takie jak bezłopatkowa turbina parowa, lub było zbyt niebezpieczne w użyciu, takie jak generator elektryczny zasilany parą, który stał się znany jako „maszyna do trzęsienia ziemi, „po tym, jak Tesla twierdził, że generator spowodował trzęsienie ziemi w Nowym Jorku w 1898 roku.

Były też inne chwile, kiedy idee Tesli były zbyt rewolucyjne, by je pojąć, lub były tak niesamowite, że zostały wyśmiane przez innych naukowców, by nie pozwolić mu na realizację.

Niektóre z wynalazków Tesli, takie jak broń „promienia śmierci” i pole siłowe, istniały tylko w jego planach. Ale w ciągu 71 lat od śmierci Tesli niektóre z pomysłów ekscentrycznego wynalazcy się spełniły – „szalony naukowiec” mógł rzeczywiście coś mieć.

Oto spojrzenie na niektóre z najdziwniejszych pomysłów Tesli, które miały jakiś związek z rzeczywistością.

Kamera myśli

Tesla mógł pomyśleć o wynalezieniu maszyny do odczytywania mentalnych obrazów i myśli. W artykule opublikowanym w Kansas City Journal-Post we wrześniu 1933 r. opowiedział dziennikarzom o kilku projektach, nad którymi pracował, w tym o urządzeniu, które dotyczy „fotografowania myśli”. „Oczekuję, że będę fotografować myśli” – powiedział Tesla. „W 1893 r., prowadząc pewne badania, nabrałem przekonania, że ​​określony obraz uformowany w myśli musi w wyniku odruchu wytworzyć odpowiedni obraz na siatkówce, który może być odczytany przez odpowiedni aparat… Teraz, jeśli to prawda, że myśl odbija obraz na siatkówce oka, to tylko kwestia oświetlenia tej samej nieruchomości i robienia zdjęć, a następnie przy użyciu zwykłych metod, które są dostępne, aby wyświetlić obraz na ekranie.

„Jeśli można to zrobić z powodzeniem, wówczas obiekty wyobrażane przez człowieka byłyby wyraźnie odbijane na ekranie podczas ich tworzenia, a w ten sposób można by odczytać każdą myśl jednostki. Nasze umysły byłyby wtedy rzeczywiście jak otwarte książki” – kontynuował.

Wideo transmitowane na żywo

Tesla mógł dobrze zrozumieć, jak to jest oglądać strumieniowe przesyłanie wideo w czasie rzeczywistym na współczesnych laptopach i smartfonach. W klipie informacyjnym opublikowanym 26 stycznia 1926 r. Tesla przewidział, że dzięki zastosowaniu zasad radia, przyszłe urządzenia umożliwią ludziom noszenie w kieszeniach małego instrumentu, aby móc obserwować odległe wydarzenia, jak podaje Associated Press.

Futurystyczny pomysł został opisany w wywiadzie opublikowanym w bieżącym numerze Collier's Weekly, w którym Tesla mówi: „Będziemy mogli być świadkami inauguracji prezydenta, rozegrania meczu baseballowego World's Series, spustoszenia po trzęsieniu ziemi, lub bitwa tak, jakbyśmy byli obecni."

Bezprzewodowa energia elektryczna Być może największą ambicją Tesli było jego marzenie, aby bezprzewodowo przesyłać energię na duże odległości, wykorzystując jedynie powietrze jako medium. Wykazał, że można bezprzewodowo oświetlić lampy za pomocą metody zwanej sprzężeniem indukcyjnym, ale nie udało mu się zbudować systemu dalekiego zasięgu do transmisji energii.

Ale teraz naukowcy udoskonalili i opracowali kilka technik, które mogły przybliżyć marzenie Tesli o kilka kroków do rzeczywistości. Obszary poszukiwań obejmują zarówno bezprzewodowe ładowanie urządzeń cyfrowych w domu, jak i potencjalne źródła zasilania dla wind kosmicznych.

Mimo to istnieją pewne poważne bariery. Nawet działające prototypy bezprzewodowej transmisji energii elektrycznej krótkiego zasięgu pokazują, że inżynierowie mają przed sobą długą drogę, zanim te innowacyjne techniki zastąpią istniejące systemy i staną się powszechnie stosowane.

Kontakt z kosmitami?

W 1899 roku, kiedy Tesla spędził w Colorado Springs w stanie Kolorado eksperymentując z elektrycznością o wysokiej częstotliwości i telegrafią bezprzewodową, Tesla odebrał na swoich instrumentach osobliwe sygnały radiowe. Uważał, że sygnały są pochodzenia pozaziemskiego. „Zmiany, które zauważyłem, zachodziły okresowo i z tak wyraźną sugestią liczby i porządku, że nie można ich było prześledzić do żadnej znanej mi przyczyny. Oczywiście znałem takie elektryczne zakłócenia, jakie są wytwarzane przez słońce, Aurora.

Borealis i prądy ziemskie, a ja byłem tak pewny, jak tylko mogłem, że te zmiany nie były spowodowane żadną z tych przyczyn” – napisał Tesla w Collier's Weekly w 1901 roku. „Ciągle narasta we mnie poczucie, że jako pierwszy usłyszałem powitanie jednej planety z drugą” – napisał Tesla.

Społeczność naukowa nie wierzyła, że ​​Tesla nawiązał kontakt z kosmitami , ale później zasugerowano, że mógł wychwycić kosmiczne fale radiowe, zjawisko, które nie było wówczas znane. Możliwe też, że wrażliwe instrumenty Tesli otrzymały wiadomości radiowe, które włoski wynalazca Guglielmo Marconi nadawał z Europy.

Telefony komórkowe

W 1901 roku, pracując nad stworzeniem radia transatlantyckiego, Tesla zaproponował swojemu założycielowi JP Morganowi coś, co teraz brzmi jak współczesny telefon komórkowy. Pomysł polegał na stworzeniu planu „Światowego Systemu Telegraficznego”, który umożliwiałby natychmiastowe przekazywanie wiadomości do poszczególnych urządzeń przenośnych.

Tesla wierzył, że Morgan może zarabiać na produkcji takich odbiorników, które mogą być używane przez każdego i mogą odbierać wiadomości głosowe lub muzykę odtwarzaną w odległych miejscach. Według W. Bernarda Carlsona, historyka z University of Virginia i autora „Tesla: Inventor of the Electrical Age” (Princeton University Press, 2013), naukowiec przewidział telefony komórkowe, a jego przewidywania były zwiastunem konsumenta kultura, która charakteryzowałaby XXI wiek.

YouTube/Discovery Channel Polska

O tym się mówi: Maneskin brzydko potraktowali Viki Gabor? Kolejne doniesienia o zwycięzcach tegorocznej Eurowizji niepokoją

Zerknij: Kondolencje płyną z całej Polski. Odeszła gwiazda ze znanego serialu. O kim mowa