Przyszła naświat w cieniu utracenia suwerenności wschodnich terenów II Rzeczpospolitej. Rodzice Marii Kaczyńskiej, Czesław i Mackiewiczowie, przed wojną mieszkali na wileńszczyźnie. W 1945 roku, podobnie, jak inni kresowiacy, stanęli przed dylematem - ziemie odzyskane lub Syberia...

Wybrali kierunek na Zachód

Razem z dziećmi, Konradem i Marią, przez Bydgoszcz dostali się do pięknej leśniczówki nad Brdą koło Człuchowa.

Maria Kaczyńska, jako pierwsza dama słynęła z dobrego gustu, a jej kreacje wprawiały w zachwyt nawet najbardziej krytycznych stylistów. Również w młodości cechowała ją staranność w dobiorze stroju. Nie wychodziła przed szereg w trakcie prezydentury męża, Lecha Kaczyńskiego. Pozostając w cieniu, dbała o jego komfort i z czułością trwała u jego boku na każdym wyjeździe służbowym, czy oficjalnym spotkaniu.

O byciu pierwszą damą mówiła w książce w bardzo wzruszający sposób. - Bycie prezydentową zmieniło moje życie. Bardziej, niż mi się wcześniej wydawało. Mimo ceny, jaką musiałam zapłacić, nie żałuję tych lat. Miałam przecież do zrobienia tyle ciekawych, pożytecznych spraw. Jaką mam radę dla mojej następczyni? Postępować zgodnie ze swoim sumieniem. Być sobą, nie zmieniać się pod wpływem urzędu. Ja w każdym razie zawsze byłam sobą.

Małżonka Lecha Kaczyńskiego przyszła na świat w 1942 roku w Machowie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Rabce i tam też zdała maturę. Maria Kaczyńska była ekonomistką z wykształcenia. Zawód zdobyła kończąc studia na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie, który obecnie znany jest jako Uniwersytet Gdański.

O tym się mówi: Dlaczego starzy ludzie są tacy uparci! Nie dość, że wymagają opieki i uwagi, to jeszcze zajmują miejsce młodszym

Zerknij też tutaj: Czy partner Moniki Olejnik to faktycznie przystojniak? Media oszalały na punkcie 45-latka

Nie przegap: "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" ma zwycięzcę. Wspomina najtrudniejszą z metamorfoz