Gdy moja zapłakana przyjaciółka zobaczyła mnie, siedząc na ławce, podniosła na mnie oczy, ale zauważyłam w nich radość. To znaczy płakała z radości. Siadłem obok niej. Okazuje się, że ona i jej mąż rozwiedli się.

Kobieta pracowała dla nas jako sprzątaczka. Jej mąż był pijakiem. Przyjaciółka po pracy jeździła metrem i spacerowała bez celu, żeby nie wracać do domu.

Nie znam szczegółów, ale najwyraźniej jej życie było okropne. Jedno jest pewne, że wziął od niej pieniądze, a ona wtedy złożyła pozew o rozwód. Nie miała dokąd pójść, ponieważ mieszkanie jej córki jest małe. Krótko mówiąc, podjęła decyzję i zmieniła swoje życie, mając sześćdziesiąt lat.

Nie mogła znieść tego, że mąż się nad nią pastwi. W jej domu działo się coś strasznego. Ostatecznie wynajęła pokój w mieszkaniu komunalnym. Mówi, że jej sąsiedzi to młodzi ludzie.

Jeden to student, drugi gdzieś pracuje. Mieszkanie jest trzypokojowe. Nikt nie pije. Wszystko jest ciche i spokojne. Traktuje chłopaków jak synów.

Nikt jej nie przeszkadza: ani w dzień, ani w nocy. Może spokojnie ugotować sobie mały obiad, a potem pooglądać telewizję. Żadnych krzyków, gróźb, zastraszania. Siedzi na ławce i płacze z radości: tyle wycierpiała. W jej głowie jest tylko jedna myśl: dlaczego nie zrobiłam tego wcześniej? Skąd takie „głupie” niezdecydowanie? Skąd strach przed niezależną i konieczną decyzją?

Podnosi ręce i jest zdziwiona sobą. Bo jej znajome w tym samym wieku wyglądają młodziej i czują się zdrowiej. Te myśli do pewnego stopnia ją zdenerwowały.

Radzę jej więc: po co o tym teraz myśleć? Przeszłości nie można cofnąć. Najważniejsze jest to, że znalazłaś siłę, aby zmienić swoje życie.

Czy wiesz, ile jest takich kobiet, które nie mają odwagi wyjechać? Niektóre tolerują tyranów w domu albo okrutnych i bezdusznych szefów w pracy. Cierpią, skracając sobie i tak już krótkie życie. Wystarczy tylko zdecydować, wykonać czynność, aby doświadczyć tego niesamowitego doznania: płaczu ze szczęścia.

To też może cię zainteresować: Córka Kasi Kowalskiej czuje się znacznie lepiej po zdrowotnych perturbacjach. Jak teraz wygląda Ola

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Wiśniewski przeżywa trudne chwile. Wciąż nie poradził sobie z tą ogromą stratą. O co chodzi

O tym się mówi: Odszedł Bronisław Cieślak. Ewa Florczak zdradziła, jaki był naprawdę znany aktor