Jednym z naprawdę wspaniałych produktów ubocznych przejścia na wegetarianizm lub weganizm jest to, że skłania cię to do poszerzenia swoich kulinarnych horyzontów i zapuszczenia się w rozległy świat pysznego etnicznego jedzenia.

Trująca niespodzianka

Ale co, jeśli ta etniczna żywność bardziej szkodzi twojemu zdrowiu niż pożytku? Indyjska, tajska, chińska, latynoamerykańska… wszystkie te kuchnie charakteryzują się niesamowitymi smakami, które rzadko pojawiają się w polskiej kuchni. Ale czymś innym, co wszyscy mają, jest ryż. W rezultacie wielu z nas je znacznie więcej ryżu niż kiedyś, zwłaszcza jako sportowcy wytrzymałościowi na diecie wysokowęglowodanowej.

Oczywiście wybieramy ryż brązowy i wielu z nas uważa go za zdrową żywność (nie wspominając o bezglutenowej ). Consumer Reports opublikował wyniki badań, że ryż zawiera niepokojący poziom nieorganicznego arsenu, czynnika rakotwórczego „znanego z powodowania raka pęcherza, płuc i skóry u ludzi, przy czym wątroba, nerki i prostata są obecnie uważane za potencjalne cele raka wywołanego przez arszenik”. . ” Co gorsza dla dbających o zdrowie konsumentów: stwierdzono, że nasz ukochany brązowy ryż ma znacznie wyższy poziom arsenu niż biały ryż.

Skąd pochodzi arsen w ryżu?

Podczas gdy arsen może naturalnie trafić do gleby lub wody z minerałów znajdujących się w ziemi, wysoki poziom ryżu jest - szokująco - naszą winą. Uważa się, że pestycydy zakazane w latach osiemdziesiątych XX wieku pozostawiły w glebie wyższe niż naturalne poziomy arsenu, a niektóre pasze i nawozy wytwarzane z odchodów drobiowych nadal powodują to samo. A ponieważ ryż jest uprawiany w warunkach zalewanych wodą, arsen w glebie przedostaje się do korzeni upraw ryżu i ostatecznie jest przechowywany w ziarnach.

Jak zniwelować zawartość arsenu w ryżu?

Jeszcze zanim zaczniesz gotować, istnieje sposób na drastyczne zmniejszenie ilości spożywanego arsenu - wybierz coś innego niż ryż! Strach przed arszenikiem to doskonała okazja do wypróbowania zamiennika. Komosa ryżowa lub proso przychodzą na myśl jako szczególnie podobne do ryżu, pseudoziarniste alternatywy.

Jednak jeśli chcesz trzymać się ryżu, wybierz importowaną, aromatyczną odmianę, taką jak tajski jaśmin lub indyjskie basmati. Obie są dostępne w wersjach brązowych i zawierają znacznie niższe poziomy arsenu niż odmiany uprawiane na przykład w USA.

Jednak gdy już masz ochotę na ryż, wypłucz go najpierw, aż dowa będzie całkiem czysta, umieść ryż w dużymo garnku z sześciokrotnie większą ilością wody niż ryż, doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień, przykryj i gotuj na wolnym ogniu, aż ryż będzie miękki, odcedź i ponownie opłucz ryż pod gorącą wodą, osusz go w garnku wyściełanym ściereczką i gotowe! Możesz się cieszyć ryżem z obniżoną zawartością rakotwórczego arsenu!

O tym się mówi: Mandat za zwykły spacer? O co konkretnie chodzi

Zerknij: Jaka jest prawda o czwartej ciąży księżnej Kate? Co pokazują publikowane przez media zdjęcia