Chociaż większość z nas spodziewa się, że nasi rodzice umrą przed nami, wielu dorosłych jest zaskoczonych złożonością i głębokością naszego smutku, gdy umiera nasza matka lub ojciec.

Jak radzić sobie ze stratą rodzica? Antoni Królikowski publikuje wzruszające wspominki z tatą...

To może być bardzo bolesne, gdy twój rodzic umiera po długim i szczęśliwym życiu. Jeśli umarli niespodziewanie lub gdy byli młodsi, może to być bardzo trudne. Dla wielu z nas śmierć rodzica to znacząca strata. Zmienia wiele aspektów naszego życia i będzie miało wpływ na całą rodzinę.

Uczucia mogą być skomplikowane. Nie ma „właściwego” sposobu na żałobę i każdy inaczej doświadcza żałoby. Istnieją jednak pewne wspólne uczucia, które podziela wiele osób, a mogą one być bolesne, zaskakujące lub nawet przerażające.

Rodziny nie mają jednego sposobu, aby poradzić sobie z żalem. Śmierć w rodzinie może zbliżyć ludzi, ale może też wywołać napięcie. Może obudzić stare kłótnie i rywalizację między braćmi i siostrami.

Niektóre rodziny są w stanie wspierać się nawzajem, ale mogą też istnieć indywidualni członkowie, którzy nie chcą (lub nie mogą) dzielić się swoimi uczuciami i wolą być sami. Może to również wpłynąć na relacje między partnerami. Jeśli umarł jeden rodzic, nasza relacja z rodzicem, który jeszcze żyje, może się zmienić.

Być może zawsze myśleliśmy o naszych rodzicach razem, jako o partnerstwie, a teraz poznajemy drugiego rodzica jako oddzielną osobę. W miarę upływu czasu być może będziemy musieli radzić sobie również z rodzicem rozpoczynającym nowy związek.

Po śmierci rodzica wiele osób doświadcza zmiany w sposobie, w jaki postrzegają siebie i innych. Być może od jakiegoś czasu opiekowaliśmy się chorym rodzicem lub mieliśmy regularny kontakt, a ta rola teraz zniknęła. Może to być wyzwoleniem, a także stratą. Może to prowadzić do poczucia izolacji.

Mimo niesprzyjających okoliczności, najbliżsi zmarłego Pawła Królikowskiego udali się na cmentarz, by oddać cześć pamięci o zmarłym ukochanym członku rodziny. Paparazzi zza krzaków uchwycili wzruszające chwile...

se.pl

O tym się mówi: Grzegorz Komendarek z serialu "Złotopolscy". Jego nagłe odejście z tego świata wstrząsnęło Polską. Jak dzisiaj wygląda miejsce jego spoczynku

Zerknij: Jak rozróżnić prawdziwy miód od sztucznego? Prawidłowe przechowywanie