Rak jamy ustnej trwa dłużej niż rak szyjki macicy i rak jąder razem wziętych, aw zeszłym roku w Wielkiej Brytanii odnotowano 8722 nowe przypadki. To wzrost o 58% w porównaniu z dekadą temu i 97% od 2000 r. Wiele przypadków jest wykrywanych przez dentystów, którzy obecnie rutynowo szukają oznak raka jamy ustnej podczas badań kontrolnych.

Jednak według British Dental Association 19 milionów zabiegów zostało pominiętych z powodu pandemicznej blokady. Dr Catherine Tannahill, dentystka i dyrektor ds. Stomatologii klinicznej w Portman Dental Care, powiedziała: „Jako dentyści widzimy z pierwszej ręki, jaki wpływ może mieć ta choroba i dlatego chcemy mieć pewność, że ludzie są świadomi jej oznak i objawów, jeśli zauważą problem i jakie kroki mogą podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej.

Poślubiła ukochanego, który umierał na raka

YT

Jak podał "Mirror", ponad 150 osób wzięło udział w ślubie mężczyzny z Wirral , który cierpi na szczególnie agresywną postać raka i ma krótki czas życia. Alan Birch poślubił swoją wieloletnią partnerkę Debbie McDonough podczas ceremonii, która odbyła się w Christ Church w Moreton.

Alan, który musiał siedzieć podczas ceremonii, ponieważ choroba go osłabiła, złożył przysięgi z Debbie na oczach rodziny i przyjaciół, z których wielu wzruszyło się do łez podczas nabożeństwa.

Następnie para została przewieziona do hotelu Leasowe Castle, gdzie odbył się dla nich 30-minutowy przelot helikopterem. Wśród rozrywek na weselu, które odbyło się w klubie rugby w New Brighton, była para sobowtórów Laurel i Hardy. Wiele osób zatrudnionych na wesele, które zorganizowano w krótkim czasie, oferowało swoje usługi za darmo.

YT

Wśród nich był fotograf Joe Hague, który powiedział: „To był cudowny dzień. Wszyscy byli optymistyczni, chociaż było to również smutne, ponieważ Alan był tak słaby”. Alan, były tynkarz samozatrudniony, po raz pierwszy zdiagnozowano raka jamy ustnej ponad rok wcześniej. Pomimo poddania się zarówno radioterapii, jak i chemioterapii, za każdym razem rak powracał w bardziej agresywnej formie, a specjaliści stwierdzili, że nic więcej nie mogą dla niego zrobić.

Stan ten doprowadził do usunięcia 90% jego języka i musiał mieć przeszczepioną skórę z nogi, aby stworzyć fałszywy język, aby pomóc mu się komunikować. Diagnoza była jeszcze bardziej druzgocąca, ponieważ Alan prowadził zdrowy, aktywny tryb życia i nie pił ani nie palił. Jego trudna sytuacja poruszyła serca milionów.

Mężczyzna niestety zmarł, a dentyści rozpoczęli masowe i obowiązkowe kontrole jamy ustnej pod kątem symptomów obecności nowotwora w jamie ustnej.

O tym się mówi: Edward Gierek odszedł 29 lipca 2001 roku, pozostawiając po sobie "mieszane uczucia". Jak wygląda miejsce jego spoczynku po 19 latach

Zerknij: Jolanta Kwaśniewska szczerze o swoich zajęciach w roli pierwszej damy. "Dla mnie te 10 lat to była Wielka Pardubicka"