Pieniądze czasami mają znacznie większą wartość niż wskazuje na to ich nominał. Tak może się zdarzyć w także w przypadku pięciozłotówek.

Portal finanse.wp.pl ujawnił, że moneta 5 złotych może być warta nawet tysiąc złotych dlatego warto sprawdzić zawartość swojego portfela.

Czego szukają antykwariusze?

Kolekcjonerzy przede wszystkim cenią sobie zauważalne błędy na monetach, które sprawiają, że jest ona unikalna co podwyższa jej wartość. Może to być na przykład niewyraźny lub błędny napis.

Zazwyczaj w antykwariacie za taką fabrycznie uszkodzoną monetę można dostać około 200 złotych. Bardziej targować można się na aukcjach internetowych gdzie ceny sięgają nawet tysiąca.

„Może się okazać, że mamy w portfelu prawdziwe rarytasy, na których nieźle można zarobić” – mówią antykwariusze.

Według danych Mennicy Polskiej rekordową sumę 1603 złotych osiągnęła pięciozłotówka, która zamiast mieć tylko żółty środek, była prawie cała żółta.

pięciozłotówka / YouTube:  Aktualności 360
pięciozłotówka / YouTube: Aktualności 360

Wartościowe błędy

Moneta 5 złotych to nie jedyny przykład. Złotówka wybita w 1977 roku została sprzedana za 3410 złotych ponieważ została wykonana na krążku do produkcji dziesięciozłotówek.

Z kolei amerykański dolar osiągnął w 2013 roku rekordową wartość 3,8 mln dolarów z powodu swojej rzadkości, na całym świecie takich monet jest jeszcze tylko osiem, a także błędu w dacie. Dolar wybito w 1834 roku, ale data na monecie to 1804.

Przypomnij sobie: Czy jest szansa na powrót Marceliny Zawadzkiej do Telewizji Polskiej? Głos na ten temat zabrała Małgorzata Tomaszewska

Portal "Życie PL" pisał również: Tym czterem znakom zodiaku kłamstwo łatwo nie przychodzi. Wiadomo po kim widać według astrologii, jak nie mówi prawdy

O tym mówi się w Polsce: Ten symbol długowieczności i pasji jest doskonałym wyborem. Podpowiadamy jak pielęgnować kamelię w domach i ogrodach

W ostatnich dniach pisaliśmy o: Powstanie film o życiu Maryli Rodowicz? Pojawia się tylko jeden, dość istotny problem. Gwiazda nie chce słyszeć o ustępstwach