- Mamo, jesteś najlepsza na świecie. Zrobię wszystko, abyś zawsze się uśmiechała.

Sebastian nie podejrzewał, jak jego słowa wywróciły duszę jego matki do góry nogami. Była dumna, że ​​urodziła tak wspaniałego chłopca, którego nazwała niczym innym jak aniołem.

Złote loki, niebieskie oczy, regularne rysy twarzy – wszystko w nim emanowało arystokracją. Kiedy dorósł, dało to jego matce powód do dokładnej oceny ewentualnych kandydatek do roli przyszłej synowej: musiała mieć doskonałe korzenie, zadbany wygląd i dobrą smukłą sylwetkę.

Warunkiem było wyższe wykształcenie i nienaganne maniery, nie mówiąc już o pracy w prestiżowym miejscu (najlepiej na dobrym stanowisku) i wpływowym środowisku.

- Mój synek ma już mieszkanie. Teraz potrzebujemy odpowiedniej gospodyni, aby zawsze był idealny porządek. I żeby była gotowa na spotkanie z gośćmi mojego Sebusia nawet o trzeciej nad ranem, bo to jest jej obowiązek jako żony i gospodyni domowej.

W miarę upływu czasu wymagania Teresy nie malały, lecz stawały się coraz bardziej rygorystyczne.

- Nie musisz przesadzać powyżej dwudziestego piątego roku życia. W przeciwnym razie urodzi chore i słabe dziecko. Ogólnie rzecz biorąc, musisz mieć pewność, że dziecko na pewno należy do ciebie.

Pierwszą dziewczyną, którą Teresa musiała spotkać, była Ania. Dziewczyna z prostej rodziny: mama jest księgową, ojciec strażakiem i dwóch młodszych braci. Sama Ania pracowała jako farmaceuta w aptece, co skłoniło Teresę do myślenia:

„Ma więc stały dostęp do leków. A co jeśli mój syn zostanie otruty? Albo ja? Nie, zdecydowanie nie pasuje. Poza tym rodzina to niewykwalifikowani robotnicy, nie potrzebujemy ich”.

- Kochanie, rozumiesz, że nie możesz poślubić Sebastiana, prawda? – Teresa zagruchała, gdy została z Anią sama.

- Jesteś zbyt inna. Dorastał w wyjątkowych warunkach, o jakich nawet nie można było marzyć. Lepiej o nim zapomnij i znajdź kogoś prostszego.

Ania nie zamierzała się tłumaczyć. Cicho wstała i wyszła, nie żegnając się z Sebastianem. Kiedy próbował dowiedzieć się, co się stało, dziewczyna odpowiedziała sucho:

- Zapytaj mamę, która wychowała Cię w specjalnych warunkach. Powiedziała, że ​​jesteś dla mnie za dobry i że powinnam poszukać kogoś prostszego.

- Mamo, dlaczego obraziłaś Anię? Lubię ją, naprawdę ją lubię. Co jej powiedziałaś?

„Synu, zapomniałeś o czymś” – powiedziała powoli kobieta. „Jestem twoją mamą i wiem lepiej, kto może cię uszczęśliwić”. Ale nie byle jaka Ania, to na pewno."

Sebastian zdał sobie sprawę, że nie ma sensu udowadniać czegokolwiek matce i wyszła. Czasami mówił, że poznał nową dziewczynę, ale nie spieszył się z przyprowadzeniem jej do dumnej matki.

Któregoś dnia przyprowadził do matki Lisę, która była w połowie Koreanką. Teresa była w szoku...

Matka siedziała w szoku, próbując sobie wyobrazić, jak wyglądałyby jej wnuki z takiej matki. Okazało się, że jest gorzej niż kiedykolwiek. Sebastian uparł się, że chce ją za żonę... Na weselu podszedł do matki i ściśle poinstruował:

- Unikajmy skandalów. Jeśli Lisa mnie opuści przez ciebie, nigdy ci tego nie wybaczę, po prostu wiedz o tym.

Teresa musiała siedzieć cicho. W milczeniu przyglądała się, jak piękna, promienna panna młoda i syn, promieniujący nieudawaną radością, przyjmowali gratulacje od gości, brali udział w konkursach, wesoło tańczyli, wymieniając pełne miłości spojrzenia. Następnego dnia młodzi przyszli z poczęstunkiem do Teresy, ta jednak nie wpuściła ich za drzwi.

" No więc, synu. Wysłuchałam Cię, spełniłem wszystkie Twoje życzenia. Teraz posłuchaj mnie. Nie przyprowadzaj mi więcej tej wybuchowej mieszanki, nie chcę jej widzieć.

- Czy ty w ogóle rozumiesz, co robisz? Możesz mieć co najmniej tysiąc żon, ale tylko jedną matkę. Nowożeńcy odeszli, a Teresa po namyśle wrzuciła torebkę smakołyków do kosza na śmieci.

Nie wezmę niczego z rąk tego mieszańca” – powiedziała ze złością.

Jednak potem kobieta zaczęła często chorować, a synowa Lisa ją leczyła. Czasami ona i Sebastian wynajmowali dla niej pielęgniarkę pracującą na noc i na dzień, aby starsza kobieta nie pozostała bez opieki.

Teresa nigdy nie była w stanie zaakceptować swojej synowej, której nienawidziła, ponieważ jej syn ośmielił się porównywać ją z matką nie na korzyść tej drugiej.

- Ale sam to powiedziałeś - znajdę kogoś, kto będzie wyglądał jak ty. Gdzie ona wygląda jak ja? – mruknęła Teresa.

Zdając sobie sprawę, że jest teraz zależna od pomocy Lisy, zmuszona była trzymać język na wodzy, co ją niesamowicie irytowało.

Kiedy pewnego zadzwonił telefon, kobieta odpowiedziała melodyjnym głosem:

- Witaj, Lisa. Jak się masz? Stopniowo moje ciśnienie krwi skacze. Czy możesz przyjść do mnie i rzucić okiem? - Nie było jej to na rękę, ale z czasem jakoś przełknęła tę gorzką pigułkę w postaci samodzielnego wyboru jej syna.