Przyprowadził ją do nas jej syn, zataił przed nią prawdę, że zostanie z nami na stałe. Z każdym dniem coraz bardziej zdawała sobie sprawę, że została porzucona i próbowała odgonić złe myśli. Dowiedziała się prawdy od nas, pracowników, to dla nas powszechna praktyka.

Z natury nasza przybyszka okazała się miłą, sympatyczną i pozytywną starszą panią. Kiedy zaczęła rozpaczać, wzięła się w garść i powiedziała nam, że wkrótce jej syn ją zabierze, a ona będzie miała to samo stare życie ze swoimi krewnymi.

Rzeczywiście, na początku jej syn często odwiedzał mamę, przynosił jej prezenty, a potem nagle zniknął. Zaskakujące było to, że babcia nie była niedołężna, potrafiła o siebie zadbać. Gdyby krewni byli troskliwi, żyłaby jeszcze co najmniej dziesięć lat w zdrowiu.

Nie potrzebowała stałej opieki. Niestety, w domach opieki starzy ludzie odchodzą, dla nich normalny rok liczy się za dwa. Codziennie patrzyłam, jak nasza Iza siedzi przy oknie i czeka na syna.

Pewnego dnia na mojej zmianie powiedziała mi, że ma jeszcze córkę, z którą nie utrzymywała kontaktu przez ostatnie 20 lat. Mama nie wie, gdzie ona teraz mieszka, jak potoczyło się jej życie, czy ma się dobrze.

W zeszłym tygodniu nasza nowa podopieczna obchodziła 70. urodziny. Zespół kupił jej duży tort, zapalił świeczki i złożył życzenia. W tym momencie starsza pani rozpłakała się i wszyscy zrozumieliśmy, czego sobie życzy.

Wieczorem, w dniu swoich urodzin, przyszła do mojego biura i poprosiła mnie o herbatę, ponieważ chciała ze mną porozmawiać. Babcia zaczęła wylewać przede mną swoje serce. Miała starszą córkę, ale kiedy urodził się jej syn, całą swoją troskę i uwagę poświęciła tylko jemu.

Takie podejście do córki zepsuło ich relacje, o ile na początku wciąż starała się zasłużyć na uwagę matki, to później tylko czekała na moment, kiedy będzie mogła opuścić dom.

Kobieta uważała, że najważniejsze dla jej córki to wyjść za mąż, zamieszkać z mężem i wszystko będzie dobrze. Ale jej syn byłby zagubiony bez matki, więc poświęciła mu całą swoją energię, uwagę i pieniądze. Myślała, że zawsze będzie przy niej.

Kiedy syn się ożenił, relacje z synową nie ułożyły się od razu, nie chciała dzielić domu z matką męża. Znalazła tysiąc powodów, żeby walczyć i pozbyć się teściowej.

Udało jej się. Babcia odbiera tę sytuację jako karę za to, co złego zrobiła córce. Tej nocy obie płakałyśmy, ale nie wiedziałam, jak jej pomóc.

Pod koniec dnia zaczęłam szykować się do powrotu do domu. Przy wejściu do domu opieki zatrzymała mnie kobieta z bukietem kwiatów. Zapytała mnie, gdzie może znaleźć Izę.

Następnego dnia dowiedziałam się, że nasza staruszka przeprowadza się do córki, która ją przygarnęła. Wiem na pewno, że marzenia się spełniają. Niech starsza pani będzie szczęśliwa i nigdy więcej do nas nie przychodzi.