Jak donosi serwis WP Finanse, sytuacja wojenna na Ukrainie może zdecydowanie przełożyć się na polską i europejską gospodarkę, szczególnie, gdy mówimy o przemyśle spożywczym. Jak wiadomo, Ukraina od dziesięcioleci jest jednym z największym eksporterów zbóż na świecie, a za sprawą wojny nie będzie w stanie realizować zakontraktowanych dostaw. Niestety, ceny mąki w ostatnich tygodniach wzrosły naprawdę mocno – aż o 30 procent.

To sprawiło, że Stowarzyszenie Producentów Pieczywa wysłało ważny apel do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z prośba o pomoc. Sytuacja nie napawa bowiem optymizmem.

Polscy piekarze z apelem do ministra rolnictwa. Przez konflikt na Ukrainie maleją dostawy mąki i potężnie rosną ceny pieczywa. Co będzie dalej?

Stowarzyszenia Producentów Pieczywa przesłało do Ministerstwa Rolnictwa pismo z prośbą o wdrożenie adekwatnych rozwiązań, które pozwolą ustabilizować sytuację na rynku zbóż. Zaledwie w ciągu miesiąca ceny mąki skoczyły o 30 procent i nic nie wskazuje na to, aby koszty zakupu miał zmaleć, jest wręcz odwrotnie. Kiedy możemy spodziewać się spadku?

Najpewniej dopiero w drugiej połowie… 2024 roku. Blokada ukraińskich portów powoduje, że niemożliwy jest transport zakontraktowanych dostaw. Dodatkowo Rosja wstrzymała eksport zbóż do Unii Europejskiej do końca sierpnia.

- Producenci nie mają wyboru, muszą podnosić ceny chleba, którego i tak w najczarniejszym scenariuszu, ze względu na spodziewany deficyt surowców oraz zapowiedziane ograniczenia ciągłości w dostawach gazu czy energii elektrycznej, może zabraknąć – wyjaśnia w komunikacie prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa, Waldemar Topolski.

Pojawił się apel do Ministerstwa Rolnictwa o wdrożenie m.in. wywozu surowców strategicznych, w tym zbóż, a także uruchomienie rezerw i dopłat do zboża dla rolników przy sprzedaży ziarna w Polsce.

Piekarnia/YouTube @Travels in India, London & the UK

Jak informował portal "Życie Polska": WIELU ZASTANAWIA SIĘ, CZEMU WŁADIMIR PUTIN NIE POKAZUJE SIĘ ZE SWOIMI CÓRKAMI. EKSPERTOM UDAŁO SIĘ DOJŚĆ, DLACZEGO PREZYDENT ROSJI TAK SIĘ ZACHOWUJE

Przypomnij sobie: NA ŚWIATŁO DZIENNE WYSZŁY SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE ROZSTANIA KASI CICHOPEK I MARCINA HAKIELA. WIADOMO JUŻ, KTO ZDECYDOWAŁ SIĘ ZŁOŻYĆ POZEW ROZWODOWY

Portal "Życie Polska" pisał również: WIELE OSÓB CHCE POWROTU EDYTY GÓRNIAK DO „THE VOICE OF POLAND”. SAMA GWIAZDA MA TĘSKNIĆ ZA PROGRAMEM TVP. CZY ZOBACZYMY JĄ JAKO TRENERKĘ W NOWEJ EDYCJI

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: KRZYSZTOF JACKOWSKI ZADZIWIŁ WSZYSTKICH SWOJĄ NAJNOWSZĄ PRZEPOWIEDNIĄ. JASNOWIDZ TYM RAZEM MA DOBRE WIEŚCI DLA POLAKÓW! JEGO WIZJA NASTRAJA OPTYMIZMEM