Hydrologowie nie mają dla Polaków dobrych informacji. Okazuje się, że panująca w naszym kraju od wielu tygodni susza niesamowicie mocno zagraża stanom rzek! Brak opadów, który stał się już niebezpieczną normą może wkrótce doprowadzić do pustynnienia wielu obszarów naszego kraju. Wpływ na to mają również rosnące temperatury.

Jak wyjawia rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, sytuacja w naszym kraju z dnia na dzień staje się coraz trudniejsza, jeśli chodzi o zasoby wody. Największe zagrożenie dotyczy w tej chwili rzek spływających do środkowej Odry i Wisły. Przyczyna? Brak opadów i coraz wyższe temperatury na terenie całej Polski.

Sytuacja hydrologiczna w Polsce jest katastrofalna! Brak wody może wkrótce przełożyć się na pustynnienie naszego kraju

Niestety, synoptycy IMGW nie mają dla nas dobrych wieści, biorąc pod uwagę, że stan permanentnej suszy panuje w Polsce od 2015 roku. W tym roku nadzieję przyniósł mocno wilgotny luty, gdy opady wyniosły aż 113 procent normy, jednak sytuacja hydrologiczna Polski po 25 lutym zaczęła się sukcesywnie pogarszać.

- Dodatkowo stosunkowo wysokie temperatury w dzień powodowały większe parowanie, co spowodowało, że sytuacja staje się z dnia na dzień coraz gorsza – mówi wprost Grzegorz Walijewski w rozmowie z PAP, cytowany przez serwis O2.

W tej chwili mamy już do czynienia z pierwszymi oznakami suszy meteorologicznej. Skutkiem tej sytuacji jest wysuszanie się szczególnie wierzchnich warstw gleby, a to stanowi poważny problem dla rolników. Od lat 70. Mamy w Polsce problem z tzw. małą retencją.

Niestety, taka sytuacja może doprowadzić do pustynnienia na takich terenach jak Pomorze, Kujawy, Lubelszczyzna czy Wielkopolska. Taki proces doprowadzi wkrótce do zaniku wody pitnej. Zgodnie z prognozami do 2040 r. w wielu miejscach dostęp wody pitnej może się ulec zmniejszeniu o nawet jedną trzecią.

Jak informował portal "Życie Polska": ZASKAKUJĄCA SYTUACJA NA ANTENIE POLSAT NEWS. DZIENNIKARZE POSTANOWILI WYKORZYSTAĆ SŁOWA AMBASADORA ROSJI W POLSCE PRZECIW NIEMU. CZY BĘDZIE ODPOWIEDŹ

Przypomnij sobie: EMERYCI I RENCIŚCI MAJĄ SZANSĘ NA DODATKOWE SPORE PIENIĄDZE! WIADOMO JUŻ, KTO MOŻE LICZYĆ NA SOLIDNY ZASTRZYK GOTÓWKI. TRZEBA SPEŁNIAĆ PEWNE WARUNKI

Portal "Życie Polska" pisał również: POJAWIŁA SIĘ WAŻNA DATA W KWESTII KONFLIKTU MILITARNEGO NA UKRAINIE. DLA ROSJAN TO JEDEN Z ISTOTNYCH DNI. WIELU MYŚLI O TYM, JAK ZAKOŃCZY SIĘ SYTUACJA

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: ANTONI KRÓLIKOWSKI FINALNIE ZABRAŁ GŁOS W SPRAWIE ZDRADY SWOJEJ ŻONY. AKTOR WCIĄŻ NIE WYJAWIŁ, JAKA JEST PRAWDA. ZASKAKUJĄCE SŁOWA PADŁY Z JEGO UST