Pasztet pieczony z dzika zachowywał w sobie bakterie Listeria monocytogenes, która powoduje chorobę listeriozę.
GIS zawiesił pasztet ze sprzedaży
GIS poinformował o zagrożeniu. Z półek sklepowych zawieszony został nowy towar spożywczy. Pasztet pieczony z dzika (200 g) zachowywał zagrażającą bakterie. "W wyniku urzędowej kontroli Inspekcji Weterynaryjnej wykryto obecność bakterii Listeria monocytogenes w pięciu badanych próbkach określonego poniżej produktu" - podaje GIS.
Niebezpieczna bakteria odnalazła się w pasztecie
Główny Inspektorat Sanitarny podaje, że spożycie towaru zachowującego bakterie Listeria monocytogenes może powodować chorobę listeriozę. Zakażenie tą chorobą największe zagrożenie niesie dla kobiet w ciąży, noworodków i osób z niskim układem immunologicznym. Aby pozbyć się tej choroby w organizmie ludzkim ostatecznie trzeba przebiegnąć do antybiotyków.

pixabay.com


Dokładnie o zawieszonym produkcie
Wycofany produkt: Pasztet pieczony z dzika, 200 g

Producent: Provincja sp. z o.o., ul. Daszyńskiego 60, 69-200 Sulęcin, weterynaryjny numer identyfikacyjny 08070701
Należy spożyć do: 26.10.2020
Numer partii: 16/09/2020

Jak objawia się listerioza?
Objawy listeriozy występują różnie, generalnie zależą od osoby, która się zakaziła. Przy zaobserwowaniu ich po użyciu do jedzenia zagrażającego towaru warto natychmiast skontaktować się z lekarzem.
"U kobiet w ciąży, po okresie inkubacji trwającym około 3 tygodni, pojawiają się objawy grypopodobne lub objawy wynikające z zapalenia dróg moczowych. Na skutek zakażenia może dochodzić do obumarcia płodu i poronień lub też wrodzonej listeriozy u noworodka.
U osób dorosłych najczęściej nie występują żadne objawy zakażenia.
U osób starszych i z obniżoną odpornością na skutek zakażenia może dochodzić do zapalenia opon mózgowych, mózgu i sepsy". - wyjaśnia o objawach zakażeniem listeriozą Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak informował portal "Życie PL": Lepiej szczególnie uważać podczas rozmów telefonicznych z telemarketerami. Nowe działanie oszustów, jedno wypowiedziane słowo i po nas