Jak informuje serwis Money, Główny Urząd Statystyczny właśnie podał wysokość tzw. inflacji emeryckiej, która stanowi podstawę do wyliczenia waloryzacji rent i emerytur, o jaką zostaną powiększone świadczenia od marca tego roku. Eksperci są mocno zaskoczeni tymi wyliczeniami GUS, gdyż okazuje się, że inflacja wyniosła 4,9 proc, podczas gdy wskaźnik wzrostu cen jest wyższy – to 5,1 proc.

Co to oznacza? Przy utrzymującej się obecnie inflacji w wysokości około 8 procent emeryci i renciści mogą na takiej waloryzacji ich świadczeń tylko dodatkowo stracić. Co rząd zamierza zrobić z tą sytuacją?

Waloryzacja mniejsza niż obecna inflacja? Sytuacja emerytów i rencistów od marca może nie być taka, jakiej się spodziewano. Czy seniorzy stracą?

GUS ogłosił w piątek, że „średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2021 r. w stosunku do 2020 r. wyniósł 104,9 proc.” Oznacza to, że faktyczny wzrost cen w skali roku wyniósł 4,9 proc. W tym samym momencie GUS przekazał również, że wskaźnik inflacji konsumenckiej, czyli CPI wyniósł za cały rok o 0,2 proc. więcej, bo 5,1 proc. To rzadka sytuacja.

Eksperci dziwią się temu zjawisku, przekonując, że sytuacje, w których inflacja emerycka jest niższa niż podstawowa praktycznie się nie zdarzają. Jednak to na podstawie inflacji emeryckiej rząd wylicza ostateczną waloryzację świadczeń emerytalnych i rentowych. Co to oznacza dla seniorów? Wskaxnik podany przez Instyut Emerytalny na poziomie 5,7-5,9 proc. oznacza mniej niż obecny poziom inflacji.

Jak nietrudno się domyślić, seniorzy stracą na takiej waloryzacji, a nie zyskają.

- Jeżeli taki wskaźnik byłby uwzględniony to inflacja zje waloryzację jeszcze szybciej. Pytanie, czy rząd faktycznie będzie chciał w większy sposób waloryzować świadczenie, w tej sytuacji wydaje się to konieczne - napisał na Twitterze Oskar Sobolewski, analityk Instytutu Emerytalnego.

Marelna Maląg, minister rodziny przekonywała w ubiegłym tygodniu w rozmowie z Wirtualną Polską, że waloryzacja ma wynieść około 7 proc,, uwzlgędniając wyliczenia za styczeń 2022.

Jak informował portal "Życie Polska": PORAŻAJĄCE WIEŚCI O POPULARNYM PROGRAMIE TVP INFO. WIELE WSKAZUJE NA TO, ŻE NIE ZOBACZYMY RAZEM NA ANTENIE MAGDALENY OGÓREK I JAROSŁAWA JAKIMOWICZA

Przypomnij sobie: NIEZWYKLE SMUTNE INFORMACJE TRAFIŁY DO POLSKICH MEDIÓW. NIE MA JUŻ WŚRÓD NAS LEGENDARNEGO WOKALISTY ZNANEGO ZESPOŁU. UWIELBIANY MUZYK MIAŁ 73 LATA

Portal "Życie Polska" pisał również: ŻONA KAMILA STOCHA PRZEKAZAŁA PORUSZAJĄCE WIEŚCI! EWA BILAN-STOCH DOSŁOWNIE ZANIEMÓWIŁA NA NAJNOWSZE DONIESIENIA. NATYCHMIAST POPROSIŁA O POMOC

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: MINĘŁY TRZY LATA OD PORUSZAJĄCYCH WYDARZEŃ W GDAŃSKU PODCZAS FINAŁU WOŚP. TAK WYGLĄDA MIEJSCE SPOCZYNKU PAWŁA ADAMOWICZA. PREZYDENT WCIĄŻ W PAMIĘCI