Jak informuje serwis „Super Express”, oszczędności, które Polacy gromadzili przez lata na emeryturę mogą uleć znaczącemu podwyższeniu i to nawet o dwucyfrowe kwoty. Choć nie chodzi o rekord wzrostów, ale będą one znacząco powyżej obecnej inflacji. Zgodnie z szacunkami ekonomistów podanymi przez „Rzeczpospolitą”, waloryzacją kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach seniorów w ZUS będzie dobiegać do 10 procent. Dotyczy to również gromadzonych składek przez obecnie pracujące osoby.

W ten sposób nasze emerytalne oszczędności, które w ciągu kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat staną się wypłacanymi świadczeniami będą większe o znaczące kwoty.

Rosną oszczędności Polaków w ZUS. Wszystko za sprawą coraz wyższej inflacji. Wzrosty nawet o 100 tys. złotych

Jak wyjaśnia „SE”, jeśli ktoś w tej chwili na swoim koncie w ZUS ma zgromadzone 250 tysięcy złotych to jego kapitał ma szasnę powiększyć się o 25 tys. złotych, w przypadku pół miliona złotych o 50 tysięcy, a jeśli milion to nawet dodatkowe 100 tysięcy złotych.

Choć indeksacja na poziomie 10 procent nie stanowi rekordy w historii (w 2008 roku było to 12,8 proc., a rok później 16,3 proc.) to jest to znaczący wzrost w stosunku do ostatnich lat.

- Od 2018 r. nasze oszczędności w ZUS rosły o ponad 8 proc., z wyjątkiem 2021 r., gdy podstawą waloryzacji był kryzysowy rok 2020 – wyjaśnia w tekście „Rz”.

Jednak wysokość waloryzacji konta jest zależna od przypisu składek, na którym składa się wzrost płac i liczba ubezpieczonych w ZUS i to w stosunku do minionego roku, a także nie może być mniejsza od inflacji, ani ujemna.

Jak podkreśla Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska, fundusz wynagrodzeń wyniesie o ok. 10 proc. więcej, gdyż same wynagrodzenia podwyższyły się o 9 proc, a zatrudnienie o 0,3-0,5 proc.

Jak informował portal "Życie Polska": EKONOMIŚCI WSKAZUJĄ NA TO, JAK BARDZO MOGĄ WZROSNĄĆ EMERYTURY OD MARCA 2022 ROKU. KLUCZOWA STAŁA SIĘ INFLACJA. CZY RZĄD PRZYCHYLI SIĘ DO TYCH PROGNOZ

Przypomnij sobie: ŚWIETNE WIADOMOŚCI DLA MILIONÓW POLAKÓW. URZĄD SKARBOWY ODDA WIELU Z NAS NAPRAWDĘ SPORĄ SUMĘ PIENIĘDZY. CZY WSZYSCY MOGĄ LICZYĆ NA ZWROT. O CO CHODZI

Portal "Życie Polska" pisał również: JEDEN Z POLSKICH ARCYBISKUPÓW PODJĄŁ KLUCZOWĄ DECYZJĘ DLA WIERNYCH W SPRAWIE ZBLIŻAJĄCEGO SIĘ SYLWESTRA. TO INFORMACJE DLA BIORĄCYCH UDZIAŁ W ZABAWIE

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: FANI PORUSZENI NIETYPOWYM ZACHOWANIEM MICHAŁA SZPAKA. WIELE OSÓB UZNAŁO TO ZA SKRAJNIE NIEODPOWIEDZIALNE. KONSEKWENCJE MOGŁY BYĆ NAPRAWDĘ POWAŻNE