Jak informuje serwis „Super Express”, część emerytów może nie doczekać się otrzymania swoich świadczeń. O kogo chodzi? O osoby, które nie wypracowały dostatecznie długiego okresu składkowego. Zatem ci, którzy nie przepracowali 5, 10 czy 15 lat mogą nie zostać pieniędzy. Może się tak stać, jeśli rząd, posłowie i senatorzy przychylą się do wniosku prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej w sprawie likwidacji tzw. groszowych emerytur.

Jednak szefowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów dr Elżbieta Ostrowska przedstawia poważne wątpliwości co do tego pomysłu. Okazuje się bowiem, że wynoszące poniżej minimalnej emerytury, czyli 1066 złotych netto świadczenia otrzymuje dziś ponad 300 tysięcy Polaków, a po 2030 roku ma to być aż pół miliona osób.

ZUS zlikwiduje część emerytur? Mowa o tzw. groszowych świadczeniach

Groszowe emerytury trafiają do świadczeniobiorców na mocy prawa z 1999 roku, na którym oparty jest w większości obecny system emerytalny. Zgodnie z tym pieniądze muszą trafić do wszystkich, nawet tych, którzy odprowadzili składkę za tylko kilka tygodni pracy w całym życiu. Rekordzista dostaje tylko 48 groszy!

Jak powiedziała w rozmowie z PAP prof. Gertruda Uścińska likwidacja emerytur groszowych jest zadaniem dla rządu i parlamentu. ZUS nie chce płacić tego typu świadczeń. Wśród postulatów pojawił się pomysł, aby podstawą do wypłaty świadczenia był konkretny okres zatrudnienia, np. 5, 10 czy 15 lat bądź zebrany kapitał emerytalny.

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów nie zaprzecza temu pomysłowi, lecz powstały pewne wątpliwości. Pojawił się pomysł, aby nieduże zgromadzone w ZUS środki wypłacić jednorazowo. Comiesięczna wypłata takich małych świadczeń generuje duże koszty.

„Pamiętajmy też, że emerytura zapewnia ubezpieczenie społeczne, a seniorzy muszą mieć opiekę zdrowotną – mówi Elżbieta Ostrowska.

Jak informował portal "Życie Polska": ZAROBKI DUCHOWNYCH W POLSCE POWALAJĄ NA KOLANA! O JAK DUŻYCH PIENIĄDZACH MOWA? HIERARCHOWIE EPISKOPATU W POLSCE MOGĄ LICZYĆ NA NAPRAWDĘ DOBRE ŻYCIE

Przypomnij sobie: JUSTYNA KOWALCZYK ZASKOCZYŁA FANÓW! GWIAZDA SPORTU WRZUCIŁA DO INTERNETU UROKLIWE ZDJĘCIE. POCHWALIŁA SIĘ, ŻE ZOSTAŁA MAMĄ. UWAGĘ PRZYKUŁ SZCZEGÓŁ

Portal "Życie Polska" pisał również: MICHAŁ SZPAK DOSTAŁ TAJEMNICZĄ WIADOMOŚĆ SMS. CHODZI O JEGO UDZIAŁ W „THE VOICE”. WOKALISTA ODPOWIEDZIAŁ W MOCNYM STYLU NA OCZACH MILIONÓW POLAKÓW

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: BEATA KOZIDRAK TRAFI DO WIĘZIENIA ZA JAZDĘ NA PODWÓJNYM GAZIE? PRAWNIK GWIAZDY WYSTOSOWAŁ NOWE OŚWIADCZENIE DO MEDIÓW. KONSEKWENCJE MOGĄ BYĆ SUROWE