Barbados ogłosił zamiar usunięcia królowej Elżbiety ze stanowiska głowy państwa i utworzenia republiki. Poinformowano przez BBC.

„Nadszedł czas, aby całkowicie zostawić za sobą naszą kolonialną przeszłość” - powiedział rząd Karaibskiego państwa wyspiarskiego.

Proces zakończy 55. rocznica odzyskania niepodległości przez Barbados od Wielkiej Brytanii w listopadzie 2021 roku.

„To ostateczne zapewnienie, kim jesteśmy i co możemy osiągnąć” - powiedziała gubernator generalny Barbados Sandra Mason.

Królowa Elżbieta II

Pałac Buckingham powiedział, że to sprawa rządu i mieszkańców Barbadosu.

Źródło agencji w pałacu stwierdziło, że pomysł „nie pojawił się znikąd” i „był dyskutowany kilka razy, w tym publicznie”.

Odniesienie. Barbados to jedna z najbardziej zaludnionych i najlepiej prosperujących wysp karaibskich. Otrzymał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 roku. Królowa Elżbieta pozostaje konstytucyjnym monarchą Barbadosu. Niegdyś silnie uzależniona od eksportu cukru, gospodarka kraju zdywersyfikowała się pod względem turystyki i finansów.

Ostatnim, który usunął królową ze stanowiska głowy państwa, jest Mauritius w 1992 roku. Inne kraje karaibskie, takie jak Dominika, Gujana, Trynidad i Tobago, stały się republikami w latach 70. Teraz królowa nadal jest monarchą 15 krajów.

Przypomnij sobie: Kraków: policjanci znaleźli nieprzytomną kobietę w lesie. To zaginiona 39-latka. Co się wydarzyło

Jak informował portal "Życie PL": Gdańsk: nie będzie wody w kilku lokalizacjach dzisiaj i jutro. Wodociągi prowadzą prace na sieci