Jak podaje portal "Fakt", już w sobotę premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić "kontynuację 500+", o czym poinformował na czwartkowej konferencji prasowej. Jakie zmiany mogą nastąpić w programie?

Zmiany w programie "Rodzina 500+"

Nie pojawiły się żadne oficjalne informacje odnoszące się do planowanych zmian w programie "Rodzina 500+", choć część komentatorów wskazuje, że może dojść do waloryzacji świadczenia. W związku z rosnącą w ostatnim czasie inflacją, spada realna wartość 500+. Oznacza to, że tę kwotę rodzice mogą kupić coraz mniej.

Program "Rodzina 500+"/YouTube @Jeden z wielu
Program "Rodzina 500+"/YouTube @Jeden z wielu
Program Rodzina 500+/YouTube @Jeden z wielu

Wiele osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób miałaby wyglądać waloryzacja świadczenia. Póki co, trudno jednoznacznie określić. Minister finansów, Tadeusz Kościński stwierdził, że możliwe jest podniesienie go z obecnego poziomu 500 do 700 zł.

Zdaniem byłego szefa resortu finansów, Pawła Wojciechowskiego mógłby to być wzrost nawet do 800 zł. Niezbędne byłoby jednak wprowadzenie kryterium dochodowego, co oznaczałoby, że pieniądze nie trafiłyby do najbogatszych.

Portal "Fakt" wskazuje, że "aż 25 proc. całości programu dodatków na dzieci trafia do najzamożniejszych gospodarstw domowych". Wiąże się to z faktem, że zamożniejsi ludzie decydują się na posiadnie liczniejszego potomstwa niż ma to miejsce w przypadku najbiedniejszych.

Kobieta w ciąży/YouTube @Jeden z wielu
Kobieta w ciąży/YouTube @Jeden z wielu
Kobieta w ciąży/YouTube @Jeden z wielu

Program "Rodzina 500+" powstawał z myślą o zachęceniu rodzin o niższych dochodach do posiadania dzieci, tymczasem wydaje się, że pieniądze transferowane są w ogromnej ilości do osób takiego wsparcia niewymagających.

Jakich zmian w programie "Rodzina 500+" się spodziewacie?

To też może cię zainteresować: Wyjątkowo cenne świadczenie dla wybranych seniorów. Jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać emeryturę honorową i ile ona wynosi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Godzina policyjna dla niezaszczepionych? Zaskakujące słowa doradcy premiera Mateusza Morawieckiego

O tym się mówi: Jaka pogoda będzie w najbliższy weekend? Synoptycy zapowiadają dużą różnorodność warunków atmosferycznych. Wiadomo czego się spodziewać