Wesele podczas pandemii COVID-19 okazało się nie takie łatwe organizowania. W związku z wzrastającą liczbą zachorowań, przy tym wprowadzenia rządowych obostrzeń sanitarnych w sprawie uroczystości rodzinnych, wiele par młodych postanowiło na niezwykłe rozwiązania problemu. Kościół potwierdził konieczne postanowienie dotyczące ślubów, wprowadzenia aktualne będą do końca czerwca przyszłego roku.


Ślub i wesele w piątek - arcybiskup udostępnił postanowienie na ten temat
Piątek w Kościele Katolickim jest takim dniem w tygodniu, w trakcie którego wierni mają post, więc powinni nie wolno uczestniczyć w hucznych świętowaniach. Niestety, w podczas pandemii COVID-19, mnóstwo przyszłych małżonków zadało się pytaniem przełożenia własnych ślubów, a w związku z niewystarczenia wolnych terminów, część wesel przeprowadzą się w piątek, a nie jak z reguły w sobotę. Z powodu tego, że sama ceremonia ślubna nie stoi przeciw "postnego" charakteru piątku, huczne wesele nie było traktowane przez osób wierzących.
Abp Stanisław Budzik poinformował o postanowieniu dla wiernych z archidiecezji lubelskiej
Dzięki wiernym przyszedł arcybiskup lubelski, ks. Stanisław Budzik, który podał dyspensę, na temat organizacji ślubów i wesel w piątek.

pixabay.com

– Mając na względzie trwającą epidemię koronawirusa i związaną z tym konieczność przełożenia zaplanowanych terminów zawarcia sakramentalnego małżeństwa, kierując się racjami duszpasterskimi oraz dobrem narzeczonych i ich rodzin, wyrażam zgodę, aby po wyczerpaniu możliwości ustalenia daty ślubu i wesela na inny dzień tygodnia niż piątek, nupturienci mogli zawrzeć sakramentalne małżeństwo i zorganizować przyjęcie weselne w piątek, wyłączając z tego okres Adwentu i Wielkiego Postu – poinformował abp Stanisław Budzik.
Aż do czerwca przyszłego roku, jeżeli nie będzie możliwości wybrania innego terminu, para będą mogli zaplanować śluby w piątki, z wyjątkiem adwentu i Wielkiego Postu. Postanowienie skierowane tylko do wiernych podległych archidiecezji lubelskiej, jednak nic nie przeszkadza, by inni arcybiskupi poszli w ślady księdza Budzika. Mają możliwość podjęcia takiej decyzji na podstawie przepisów prawa kanonicznego obowiązującego w Kościele.

Jak informował portal "Życie PL": Jaka będzie pogoda zimą 2020/2021? Synoptycy przedstawiają pierwsze prognozy. Czy zima da nam się we znaki

Przypomnij sobie: Minęło ćwierć wieku od odejścia Bogusza Bilewskiego. O uwielbianym przez widzów Walusiu Kwiczole z "Janosika" opowiedziała Laura Łącz