Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu leczniczego produktu zalecanego w przypadku problemów z wątrobą. "Wirtualna Polska" podaje, że według oficjalnej informacji, chodzi o lek Silimax.

Producentem preparatu jest Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy FILOFARM

Dane produktu:

Silimax (Silymarin), 70 mg, kapsułki twarde. Numer serii: 05022020,

Termin ważności: 01.2023 Numer serii: 02022020,

Termin ważności: 01.2023

Podmiot odpowiedzialny: FARMACEUTYCZNA SPÓŁDZIELNIAPRACY "FILOFARM" GTIN: 05909990899036

Problemy z wątrobą ma mnóstwo Polaków, którzy każdego dnia przyjmują zalecane przez lekarzy środki farmaceutyczne. Niestety jeden z nich okazał się wadliwy pod względem numeru serii.

Decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny 11 marca bieżącego roku. Wycofany lek Silimax jest pochodzenia roślinnego, w którego skład wchodzi sylimaryna wyodrębniona z wyciągu z owocu granatu.

Sylimaryna ma działanie cytoprotekcyjne ze względu na swoje działanie przeciwutleniające i zmiatanie rodników. Możliwe znane mechanizmy działania ochrony sylimaryny to blokowanie i regulacja transporterów komórkowych, glikoproteiny p, receptorów estrogenowych i jądrowych.

Ponadto w niektórych badaniach wykazano działanie przeciwzapalne sylimaryny poprzez redukcję TNF-α, działanie ochronne na lizę erytrocytów i ostrą nefrotoksyczność wywołaną cisplatyną.

Sylimaryna hamuje również apoptozę i rozwój pęcherzyków u pacjentów poddawanych IVF. Na podstawie takich danych sylimaryna może być stosowana jako lek w medycynie komplementarnej.

W decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego czytamy:

"Opakowanie bezpośrednie (pojemnik) z numerem serii: 05022020 zostało zapakowane w opakowanie zewnętrzne (kartonik jednostkowy) oznakowany błędnym numerem serii, tj.02022020. W związku z tym w kartoniku z numerem serii 02022020 może znajdować się pojemnik z numerem serii: 02022020 lub 05022020".

O tym się mówi: Przyczyna powstania białej piany podczas smażenia panierowanego kurczaka zaskakuje. Nie użyjesz już dwa razy tego samego oleju

Zerknij tutaj: Kobieta urodziła czworaczki. Dwoje dzieci zabrała do domu, dwoje zostało w szpitalu. Wszystko przez wysoki rachunek za leczenie. O co chodzi