Mimo spodziewanych pozytywnych efektów na przyrost demograficzny w Polsce, fenomen 500 plus działał jedynie przez pierwsze lata istnienia programu. Obecnie dzietność sukcesywnie spada i nic nie zapowiada tego, by miało się to zmienić.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dociec, skąd bierze się decyzja młodych Polaków o odwlekaniu lub całkowitym porzucaniu myśli o posiadaniu potomstwa. Na badanie opinii publicznej resort zamierza wydać 600 tysięcy złotych. W jakim celu sondaż zostanie przeprowadzony?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zapytać Polaków o to, dlaczego nie chcą mieć dzieci

Resort nie jest zadowolony z rezultatów istnienia programu 500 plus, który miał skłonić pokolenie młodych Polaków do posiadania dzieci. Przeprowadzenie badania zapowiedziała na początku roku minister Marlena Maląg, a w badaniu ankietowani będą musieli odpowiedzieć na pytania o potrzeby w kontekście decyzji o założeniu rodziny.

Co pojawi się w badaniu? Pytania o czas na pracę, obowiązki domowe i życie towarzyskie, a także rozwój pasji. Dodatkowo, urzędnicy poddadzą analizie wpisy w social mediach i na forach internetowych w kontekście pojawiania się takich tematów jak ciąża, poród, małżeństwo, rozwód czy przerywanie ciąży. Na pytania odpowiedzą osoby między 15. a 39. rokiem życia.

Jak informuje serwis Biznes Info, jeszcze nie wiadomo, jaka firma przeprowadzi to badanie. Wiadomo jednak, ze resort przeznaczył na ten cel blisko 600 tysięcy złotych.

Niestety, mimo oczekiwań 500 plus nie poprawiło znacząco wskaźnika dzietności w Polsce. W 2017 i 2018 liczba dzieci przypadających na jedną Polkę nieznacznie wzrosła (1,45 i 1,44), ale to było na tyle.

Eksperci nie mają wątpliwości, że to stanowczo za mało – aby nastąpiło właściwe zastąpienie pokoleń współczynnik dzietności musi wynosić od 2,1 do 2,15. Ten w Polsce spada z roku na roku.

Marlena Maląg/fot. YouTube

Jak informował portal "Wiesz": KIEPSKA INFORMACJA DLA RODZICÓW OBAWIAJĄCYCH SIĘ POSŁANIA DZIECI DO SZKOŁY OD 1 WRZEŚNIA! MOŻNA DOSTAĆ GRZYWNĘ, A UCZEŃ I TAK TRAFI DO ŁAWKI

Przypomnij sobie: JAK PRAWIDŁOWO I BEZ USZKODZEŃ WYCZYŚCIĆ FUGI? NACZELNY PROBLEM W ŁAZIENCE I KUCHNI JUŻ NIE BĘDZIE SPĘDZAŁ SNU Z POWIEK

Portal "Wiesz" pisał również: POLSKIE WŁADZE ZAPOWIADAJĄ ZMIANY W PROGRAMIE MIESZKANIE PLUS. MAJĄ ONE UŁATWIĆ ŻYCIE MŁODYM „KTÓRZY NIE CHCĄ BYĆ ZNIEWOLENI PRZEZ KREDYT”