Wtorek (21 maja) zapowiada się jako kolejny dzień ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce. Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami, ulewami i gradem, które szczególnie mocno dotkną wschodnie rejony kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał pomarańczowe alerty drugiego stopnia dla województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.


Przypomnienie poniedziałkowych burz


Już wczoraj Polska doświadczyła gwałtownych burz, które przeszły nad zachodnią częścią kraju. Szczególnie ucierpiało Gniezno, gdzie nawałnica wyrządziła znaczne szkody. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć i filmów dokumentujących potęgę burzy, informuje Super Express.


Gdzie będzie najgorzej we wtorek?


IMGW prognozuje, że we wtorek najsilniejsze burze wystąpią na wschodzie Polski. Tam należy spodziewać się ulewnych opadów, gradu oraz porywistych wiatrów dochodzących do 80 km/h. Oprócz województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, ostrzeżenia pierwszego stopnia (żółty alert) obowiązują również w województwach pomorskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim.


Jaka będzie pogoda w pozostałych regionach?


Na pozostałym obszarze Polski we wtorek prognozuje się wysokie temperatury, sięgające nawet 28°C w centrum i na południu kraju. Chłodniej będzie nad morzem (16°C do 21°C) oraz w górach (20°C do 23°C). Miejscami wystąpi przelotny deszcz, a w górach możliwe są także opady śniegu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.


Prognoza na nadchodzące dni


Według IMGW, w nadchodzącym tygodniu możemy spodziewać się kolejnych gwałtownych burz. Szczególnie niebezpiecznie może być w weekend.


Zalecenia


W związku z prognozowanymi burzami, IMGW apeluje o zachowanie ostrożności. Należy śledzić na bieżąco komunikaty pogodowe i unikać przebywania na otwartej przestrzeni podczas burzy. W razie silnego wiatru należy zabezpieczyć okna i drzwi, a także usunąć z balkonów i tarasów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.


Pamiętajmy! Bezpieczeństwo jest najważniejsze!