Ale ostatnio pokłóciłam się z rodzicami mojego męża, ponieważ przekazują rzeczy, które już do niczego się nie nadają. Idą w odwiedziny i pod pozorem prezentów, dają dzieciom zepsute i bezużyteczne zabawki...

Mają jeszcze dwójkę dzieci, nastolatków. A kiedy mieliśmy dziecko w drodze, zaproponowaliśmy, że zabierzemy stare zabawki i wszelkiego rodzaju drobiazgi.

Dzieci bardzo szybko dorastają, a to niepotrzebne wydatki, więc zaproponowaliśmy. Oprócz rzeczy, które wciąż pokazywali, wózek i łóżeczko dla niemowląt, były tak stare rzeczy, zepsute, cóż, bardzo stare, że odmówiłam im od razu przyjęcia tych gratów.

Wolę wydać pieniądze na nowe rzeczy. Teściowa poczuła się urażona moją odmową. Powiedziała, że trzeba było wziąć, bo teraz wszystko jest bardzo drogie, a ja, jak mówią, nie doceniam takich ważnych rzeczy.

W końcu nie mogłam odmówić. Teraz mamy w domu poobijany, połamany wózek, bez rączek i kółek, a łóżeczko w ogóle drewniane i na śrubkach.

Lepiej byłoby to wyrzucić do śmieci niż naprawiać to łóżeczko za duże pieniądze.

- Naprawicie to sobie — powiedziała teściowa i przywiozła te wszystkie śmieci do naszego domu. Trochę tego wszystkiego stało u nas i zabraliśmy to do domku na działce, i nie naprawiliśmy tego.

Po narodzinach dziecka rodzice mojego męża zaczęli przychodzić z prezentami. Wszystko jest stare, zniszczone, nie działa, ogólnie dziwne. Próbowałam z nią porozmawiać.

- Co zrobimy z tymi starymi rzeczami? Mamy wystarczająco dużo pieniędzy na nowe, nie martw się — próbowałam ją przekonać.

Córka nawet nie chce ich wziąć do ręki, tylko zagracają nam dom. Oczywiście, że nie, jest rozpieszczona.

Wszystko, co od nich dostaliśmy, albo wyrzuciliśmy, albo wywieźliśmy na wieś. Ale większość z tego leży w śmieciach od wieków.

Kiedy moja córka podrosła, zapragnęła mieć hulajnogę. Oczywiście kupiliśmy jej ją. Następnym razem, gdy rodzice przyjechali w odwiedziny, spotkaliśmy ich na ulicy z tą właśnie hulajnogą.

W tym samym momencie moja teściowa zaczęła biadolić. Po co ją kupiliście? Dalibyśmy jej starą, też mamy stary rower.

- Ale ona nie potrzebuje roweru, a wasz jest stary i zepsuty. Jesteście tacy interesowni, daliście swoim dzieciom nowe rzeczy, ale nasze powinny być zadowolone ze starych rzeczy?

Czy nie należy jej się coś nowego? Oczywiście zgadzam się, że można zabrać stary rower na przejażdżkę. Ale jeśli rzeczy są w tak złym stanie, to nie ma co z nimi robić.

- To, co było prawie nowe, sprzedaliśmy, ty dostałaś to, co zostało...

Byłam wtedy naprawdę przerażona, zwłaszcza po tym, jak to powiedziała. Dali nam prawdziwe śmieci, których nawet nie odważyli się sprzedać, a kiedy nie chcieliśmy ich wziąć, obrazili się na nas.

Długo się potem nie odzywaliśmy, mieliśmy naprawdę niezłą kłótnię, nie przychodzili do nas. Ale czas mijał i pogodziliśmy się.

Myślałam, że doszliśmy do jakiegoś konsensusu, ale nie, wkrótce znowu przyszli z workami śmieci. Więcej starych pluszaków, połamanych resoraków i w ogóle.

Moja córka ma teraz wrażenie, że dziadkowie jej nie lubią, bo dają jej te wszystkie rzeczy.

- Mówiłam już, że rozpieściliście ją nie do poznania. Gdyby nie była taka wybredna, cieszyłaby się ze wszystkiego — zaczęła jęczeć matka małżonka.

Nawet nic nie powiedziałam, tylko poszłam z córką na spacer. Postanowiłam, że nie wrócimy do domu, dopóki nie wyjadą.

Zrezygnowałam z prób dotarcia do nich, nie wiem, co im teraz powiedzieć. Nie chcę już walczyć, ale oni tego nie rozumieją...