Ona i nasz przyszły zięć Zbyszek mieszkali w tym samym akademiku i, jak rozumiesz, była okazja nie tylko do chodzenia za rękę.

W zasadzie nic strasznego się nie stało, ich związek rozwijał się dość dynamicznie, Zbyszek poznał nas, Asia poznała jego rodziców, a potem poznaliśmy się i zaprzyjaźniliśmy z nimi.

Jeszcze zanim dzieci się pobrały, swaci i ja obchodziliśmy święta i urodziny, krótko mówiąc, dobrze się komunikowaliśmy i byliśmy wdzięczni dzieciom, że się odnalazły.

Jedyną rzeczą, o którą ich poprosiliśmy, było to, aby nie spieszyli się z powiększaniem rodziny, aby poczekali do końca studiów.

Dzięki Bogu nasi studenci poświęcili pięć lat na opanowanie swojej specjalności, a po otrzymaniu dyplomów poruszyli kwestię zawarcia małżeństwa. Rodzice Zbyszka i ja cieszyliśmy się i już zaczęliśmy oferować opcje dla restauracji i scenariuszy weselnych, ale panna młoda i pan młody nas zszokowali:

- Nie będzie żadnych gości! Tylko wy i świadkowie!

Oczywiście zaczęliśmy ich przekonywać, że wszystko powinno być po ludzku, ale spotkaliśmy się z logicznym stanowiskiem młodych:

- Ślub jest nasz i to my wybierzemy, jak go uczcimy!

Tak naprawdę nie znaliśmy krewnych Zbyszka, oprócz jego rodziców, tylko z plotek — wujkowie, ciotki...

Mieliśmy podobną sytuację, myślałam, że będziemy mieli dwudziestu pięciu lub trzydziestu gości, a potem odeszliśmy od tych wyobrażeń! Po westchnięciu zgodziliśmy się.

I trudno było się nie zgodzić, zwłaszcza gdy nie mogłam odpowiedzieć córce, kiedy ostatni raz widziałam siostrę...

W każdym razie wiadomość o ślubie stopniowo docierała do rodziny. Zadzwoniłam do mojej siostry, której nie widziałam od dwóch lat, rozmawiałyśmy, wymieniałyśmy się wiadomościami, oczywiście powiedziałam, że Asia wychodzi za mąż, ale bez wystawnego wesela.

Moja siostra natychmiast przekazała wiadomość wszystkim "zainteresowanym" ucztą i zaczęły się telefony. Niektóre numery nie były nawet oznaczone nazwiskami, moi krewni, zmieniając karty SIM, nawet nie zadali sobie trudu, aby mnie o tym poinformować.

Po takich telefonach coraz bardziej przekonywałam się, że moja córka ma rację, nie ma sensu organizować uczty z ogromnymi wydatkami...

Kiedy ponownie spotkaliśmy rodziców Zbyszka, dowiedzieliśmy się, że mieli podobną sytuację. Pomimo tego, że stolik w restauracji został zamówiony tylko dla piętnastu osób (przyszli bliscy przyjaciele naszych młodych), wesele było wspaniałe i bez napięć.

Być może trzeba czasem posłuchać opinii dorosłych już dzieci, a nie kierować się oburzonymi krewnymi, urażonymi brakiem zaproszenia na bankiet.