Bardzo kocham moich rodziców, mimo że się rozwiedli, miałam wtedy tylko 10 lat i zostałam z mamą, z tatą też regularnie się spotykamy, komunikujemy i nie tracimy siebie z oczu. Teraz gdy mam dwadzieścia siedem lat, doskonale rozumiem, dlaczego mój tata odszedł.

Ta cecha charakteru mojej mamy, która do tego doprowadziła, teraz zaczęła się rozwijać, wyraźnie udowadniając, że powód rozwodu był rzeczywiście poważny.

Mamie zawsze brakowało pieniędzy i nieustannie powtarzała mojemu ojcu, że chociaż starał się zapewnić nam wszystko, czego potrzebowaliśmy, nie był w stanie zaspokoić "rosnących" potrzeb finansowych swojej żony.

Mama borykała się z problemami finansowymi zaraz po rozwodzie, musiała pilnie szukać pracy. Wcześniej była gospodynią domową i rodzinną "główną księgową", ale musiała zmienić swój dotychczasowy tryb życia.

W dodatku musiała przestawić się na tryb oszczędny, bo tata, mimo wszystkich pretensji żony, wciąż zarabiał znacznie więcej. Czas leciał niepostrzeżenie, skończyłam szkołę, studia, poszłam do pracy i od razu wpadłam pod "monitoring finansowy" mojej mamy.

Żądała ode mnie prawie całej pensji i chciała być świadoma wszystkich rozliczeń międzyokresowych, od pensji po premie i premie "kopertowe". Poddałam się jej woli odruchowo, oddając jej wszystkie odcinki z wypłaty do kontroli.

Na pierwszy rzut oka wszystko się zgadzało — nie wydawałam więcej, niż mówiłam mamie. Z Waldim poznaliśmy się w pracy, pracuje jako kierownik w jednej z firm-dostawców.

Szybko znaleźliśmy wspólny język nie tylko w pracy, ale także w relacjach osobistych. Często rozpieszczał mnie kwiatami, słodyczami i innymi drobnymi niespodziankami.

Wszystko to wywoływało u mojej mamy niezbyt pozytywne emocje ("Ile on wydaje pieniędzy!"). Pół roku później Walduś oświadczył mi się, tak jak powinien, prosząc o błogosławieństwo przyszłej teściowej.

Oczywiście był to tylko hołd szacunku i uprzejmości z jego strony, ponieważ wcześniej świętowaliśmy nasze tak ważne wydarzenie w restauracji bez informowania mojej matki, aby nie było niepotrzebnych pytań o ceny w menu.

Tego samego wieczoru musieliśmy podjąć trudną decyzję — gdzie zamieszkamy po ślubie. Mój narzeczony również mieszkał ze swoimi rodzicami, zamiana mieszkania nie była planowana ani u nich, ani u mojej mamy, choć w obu przypadkach były to trzy sypialnie o dobrym rozkładzie.

W naszych planach było "samodzielne" mieszkanie, zarabialiśmy nieźle, a mieszkając rok czy dwa na wynajmie, całkiem nieźle pociągnęlibyśmy kredyt, przynajmniej na kawalerkę. Kiedy moja matka usłyszała, że zamierzamy wynająć mieszkanie, opierała się tak bardzo, jak tylko mogła:

- Ty co, teraz jest tak drogo, a ja mieszkam sama, w takim ładnym domu, ty będziesz zbierać na własne mieszkanie, a u mnie nawet szybciej będzie!

Słuchając przesiąkniętej "troską" wypowiedzi mamy, doskonale rozumiałam, co się stanie, jeśli zgodzimy się na jej propozycję, ale Walduś tego nie rozumiał i zgodził się z grzeczności i niechęci do kłótni:

- To dobra propozycja, zatrzymajmy się na chwilę u twojej mamy, a potem zobaczymy!

Nie miałam wyboru, musiałam się zgodzić. Ale byłam pewna, że " potem" nadejdzie bardzo szybko. I tak też się stało.

Po ślubie Waldemar wprowadził się do nas, a my rozmawialiśmy z mamą o "pilnych" kwestiach finansowych, decydując, że będziemy płacić dwie trzecie wspólnego czynszu i jeść osobno. Kilka tygodni później moja matka zaczęła wołać nas, abyśmy zjedli razem kolację, mówiąc, że przygotowała pyszne, świeże jedzenie!

W zasadzie chwila była przyjemna i jedliśmy przy tym samym stole siedem lub osiem razy. Zięć chwalił kuchnię teściowej, ona uśmiechała się trochę symbolicznie, ale za jej uśmiechem widziałam coś więcej. I nie myliłam się.

Nadszedł czas zapłaty czynszu. Wręczyłam mamie potrzebną kwotę, ale ona nagle powiedziała:

- To za mało, karmiłam cię obiadami, a wiesz, jakie jedzenie jest drogie!

Mój mąż wybałuszył oczy, ale w milczeniu odwrócił się i poszedł do swojego pokoju, zostawiając mnie i moją mamę, abym mogła dowiedzieć się, co się dzieje. Zawstydziłam mamę, ale moje słowa do niej nie dotarły, gospodyni była nieugięta:

- Pensje macie przyzwoite, będziecie opłacać też rachunki za media!

To było za dużo. Odpowiedziałam trochę emocjonalnie: - Chciałaś, żeby Waldi przyniósł ci odcinki z działu księgowości do dokumentacji?

Powiedziałam jej, że będziemy płacić za mieszkanie nie tylko za ten miesiąc, ale i za następny. Mama była zaskoczona, ale wyczuła haczyk:

- No to dobrze! A dlaczego za następny miesiąc też?

- Ponieważ znalezienie i wynajęcie mieszkania zajmie około miesiąca, a my będziemy musieli mieszkać z tobą przez kolejny miesiąc, a może krócej, ale niech ta różnica będzie "premią" za twoją gościnność!

Mama nie miała nic więcej do powiedzenia, a ja poszłam do męża, prosząc, żeby się nie denerwował i skontaktował się ze znajomym pośrednikiem, żeby znalazł nam mieszkanie.

Tak więc proces poszukiwania jest w toku, a tata miał sto razy rację, uciekając od mamy...