Uważała, że to najważniejsza rzecz dla kobiety, edukacja i praca były drugorzędne. Nie podzielałam tego punktu widzenia.

Życie osobiste mamy się nie ułożyło. Pewnie dlatego starała się, by moje było idealne. Tylko jak może zorganizować sobie życie rodzinne kobieta, która straciła małżonka, a potem zmieniła męża jeszcze sześć razy?

Wszystkich mężczyzn wybrała zamożnych, żeby mogli utrzymać normalną rodzinę, a ona mogła odejść ze znienawidzonej pracy. Tylko nie każdy z nich chciał widzieć czyjeś dziecko pod jednym dachem.

Musiałam więc zamieszkać z babcią. Nie podobało jej się zachowanie córki i na tym tle ciągle się kłóciły.

Babcia bardzo mnie kochała. Często narzekała, że mam pecha, że mam matkę, prawdziwą kukułkę.

Ale wszystko mi odpowiadało. Nie tęskniłam za mamą. Od czasu do czasu pojawiała się na horyzoncie. Przez jakiś czas mieszkałam nawet z nią i jej kolejnym chłopakiem.

Zerwała z nim, gdy miałam jedenaście lat. Wyrzucił ją z domu, odwiózł ją do domu rodziców. Nie chciała więcej przygód. Wróciła do pracy jako nauczycielka.

Rok później babci już nie było. Mama widziała, że dorastam, więc zwróciła na mnie uwagę. Nie jestem przyzwyczajona do słuchania rad mojej mamy.

Moja babcia nigdy nie podzielała tego punktu widzenia. Zawsze powtarzała, że muszę się uczyć, bez tego daleko nie zajdę. Ale mama się nie poddawała.

Zaczęła ciągać mnie na różne przesłuchania i konkursy. Wysłała mnie do szkoły modelingu. Kiedy miałam trzynaście lat, nauczyła mnie robić makijaż.

Potrzebowała na to wszystko pieniędzy, więc pracowała tak ciężko, jak tylko mogła. Mama na każdym kroku powtarzała swoje słowa o udanym zamążpójściu, więc rozbrzmiewały one w mojej głowie.

Kiedy dostałam się na studia, nie brakowało mi zainteresowania ze strony mężczyzn. Po rozmowie z moją matką każdy uciekał, gdzie pieprz rośnie.

Dlatego, kiedy poznałam Romka, zrozumiałam, że nie przedstawię go mamie. Bardzo go polubiłam, mimo że nie spełniał standardów: nie miał mieszkania, samochodu, a jego rodzice nie mieli pieniędzy.

Spotykaliśmy się potajemnie przez rok. Nie mogliśmy dłużej czekać, zaszłam w ciążę. Facet był szczęśliwy, ale ja byłam przerażona.

Moja mama krzyczała. Była zła, że wszystko zepsułam i nie miałam prawa tego zrobić. Potem trochę się uspokoiła i zaczęła namawiać mnie na zabieg. Nie chciałam jej.

Wtedy mama wyrzuciła mnie z domu. Nie poczułam się urażona, po prostu poczułam coś w środku i było mi łatwiej.

Roman wziął na siebie zadbanie o naszą przyszłość. Przedstawił mnie swoim rodzicom. Poczułam zupełnie inne nastawienie. Nikt nie krzyczał, tylko spokojnie przyjął wiadomość o rychłych narodzinach dziecka i obiecał pomoc.

W tamtym czasie byłam jeszcze studentką czwartego roku, a mój przyszły mąż właśnie kończył studia. Jego rodzice powiedzieli, że trzeba skończyć studia.

Pomogliby z mieszkaniem, będą płacić czynsz. Nie było ślubu jako takiego. Po prostu podpisaliśmy dokumenty w urzędzie i usiedliśmy w zamkniętym kręgu.

Musiałam oszczędzać i nie miałam czasu wychodzić. Toksykoza zaczęła dawać o sobie znać. Postanowiłam zaprosić mamę na wesele, choć nie było wielkich nadziei, że przyjdzie.

I przyszła, ale nie po to, żeby się cieszyć. Ubrała się cała na czarno i przyniosła dwa goździki. Po uroczystej części rzuciła mi je pod nogi, powiedziała, że jest mną rozczarowana i wyszła.

Wszyscy byli w szoku. Minęło sześć miesięcy, odkąd kontaktowałam się z mamą. Niedługo urodzę, ale ona się o tym nie dowie. Jeśli odetnie mnie od swojego życia, ja też to zrobię.