Nie mam w mieście przyjaciół, do których mogłabym się zwrócić o pomoc. Dlatego jedyną osobą, którą miałam na myśli z rodziny, była moja matka. Jak się okazało, pomyliłam się.

Kiedy poprosiłam ją o pomoc, powiedziała, że jestem dorosła, więc powinnam o wszystkim decydować sama. Moja mama zawsze była trochę dziwna.

Jej ulubioną metodą wychowywania mnie było obrażanie się i uporczywe milczenie, tak żebym zdawała sobie sprawę ze swojej winy, czuła ją. Wyobrażasz sobie mój stan umysłu?

Mam siedem lat i jedyna bliska mi osoba nie odzywa się do mnie! To było bardzo trudne. Znałam mojego ojca tylko ze zdjęcia. Moi rodzice rozwiedli się, gdy miałam cztery lata.

Teraz go rozumiem. Nie każdy może znieść moją mamę. Zawsze ma swoje zasady, które każdy musi zaakceptować. A jeśli nie, jesteś wrogiem numer jeden.

Oprócz bojkotów mama lubiła stosować publiczne upokorzenia. Każdemu znajomemu, który przychodził w odwiedziny, opowiadała, co ostatnio zrobiłam, a na koniec dodawała, że wcale się tego nie wstydzę.

Gość siedzi i z dezaprobatą kręci głową, a ja jestem gotowa zapaść się pod ziemię. Oczywiście byłam pozbawiona słodyczy.

W ogóle ich nie jadłam. Tylko w Boże Narodzenie, jeśli ktoś mnie poczęstował. Innym razem nie byłam godna, bo mama uważała, że tylko grzeczne dziewczynki zasługują na słodycze. Ja do nich nie należałam.

Było wiele dobrych rzeczy. Były pochwały, pocałunki, duma z moich osiągnięć. Mama zabierała mnie do klubów zainteresowań, przychodziła na przedstawienia, stawała w mojej obronie przed nauczycielami czy innymi dorosłymi.

Nie mogę więc powiedzieć, że mnie nie kochała czy gnębiła przez cały czas. Po prostu wychowała mnie w specyficzny sposób. Gdy dorosłam, nie reagowałam już tak boleśnie na milczenie matki. Nie odzywa się i dobrze, mniej pretensji do mnie.

Potem inne metody też mi nie przeszkadzały. Chyba stałam się bardziej odporna. Może z czasem mama złagodniała, ale miałyśmy mniej konfliktów. W końcu zaczęłyśmy się komunikować na równych prawach.

Czasem jednak mama nadal przesadzała, ale nie było to już tak bolesne. Kiedy dorosłam i zaczęłam mieszkać osobno, nasze relacje były już dobre. Wiedziałam, jaką granicę muszę postawić, więc nie było o co walczyć.

Rzadko ze sobą rozmawiałyśmy, ale za to z przyjemnością. Potem znalazłam męża, sformalizowałam z nim związek. Mąż polubił moją mamę. Mieszkaliśmy w różnych miastach i rzadko się widywaliśmy.

Mama nie chciała nas odwiedzać, my też nie byliśmy chętni. Była z nami dwa razy: na ślubie i kiedy urodziła się nasza córka. Nie dawała mi żadnych rad, jak budować życie rodzinne. Nie miała doświadczenia w tej dziedzinie, a to, co wiedziała, zdążyła już zapomnieć.

Nie potrzebowałam żadnych rad. Dopóki nie pojawiło się dziecko, żyło nam się doskonale. Nagle mąż zaczął mi dokuczać. Krytykował moje umiejętności jako gospodyni, twierdził, że przestałam dbać o siebie, wydaję za dużo pieniędzy.

Nie zamierzałam teraz przyjmować obelg. Mogłam mu też dać listę moich pretensji. No i najważniejsze — nie zajmował się dzieckiem. Rozumiem, że pracuje, ale w weekendy może dać mi spokój.

Ale uciekł do matki i zawsze był niezadowolony, że próbowałam go nadwyrężyć.

A to, że jestem z dzieckiem całą dobę, nawet do toalety nie mogę sama pójść, to nic, nie jestem koniem pociągowym. Im dalej, tym było trudniej.

Zaczęłam myśleć o rozwodzie. Nie miałam przyjaciół, więc postanowiłam powiedzieć mamie. Powiedziała, że nie będzie nas sobie zakładać na szyję, chyba że znajdę pracę.