W końcu byliśmy zmęczeni wieloletnim błąkaniem się po wynajętych kątach i napełnianiem kieszeni obcych ludzi. Co więcej, w tym czasie mieliśmy już dziecko. Kupiliśmy mieszkanie za śmieszną cenę.

Było naprawdę tanio, w porównaniu ze średnim kosztem nieruchomości. Właściciele dali nam również zniżkę, ponieważ powiedzieli, że nie mogą znaleźć kupca i chcą przenieść się do innego kraju.

Uznaliśmy, że mieliśmy po prostu szczęście i nie wdawaliśmy się w szczegóły. Mieszkanie było w idealnym stanie — sprawdziliśmy wszystko od początku do końca.

Dlatego zgodziliśmy się na transakcję i w ciągu tygodnia zaczęliśmy się wprowadzać. Remont przebiegł pomyślnie. Wymieniliśmy tylko drzwi, ponieważ izolacja akustyczna była słaba.

Przez pierwszy tydzień mieszkaliśmy spokojnie, a potem zaczęło się...

Kiedy mój syn i ja byliśmy sami w domu, ktoś zapukał do drzwi. Pukanie to mało powiedziane. Drzwi były dosłownie wyważone, więc byłam bardzo zaskoczona, widząc starszą kobietę na progu.

Skąd mogła mieć tyle siły? I co musiało się stać, że tak się zachowała?

- Dlaczego tupiesz nogami? Podnosisz mi ciśnienie krwi — krzyczała.

- Nie tupiemy. Dziecko śpi, a ja jestem obok niego. Co więcej, mój syn jeszcze nie chodzi, więc nie może ci przeszkadzać.

- Dlaczego robisz ze mnie głupca? Jeśli to się powtórzy, zadzwonię na policję!

Kiedy rano wyszłam z synem na zewnątrz, zobaczyłam, że całe nasze drzwi są czymś umazane. To była robota sąsiadki!

Nie dość, że rozlała coś śliskiego na podłogę, to jeszcze skręciłam nogę i ledwo mogłam utrzymać wózek. Wtedy zrozumiałam, że Teresa chciała, żebyśmy odeszli.

Okazało się, że inni sąsiedzi też się na nią skarżyli, ale nikt nie chciał mieć z nią do czynienia, bo jest bardzo mściwa. Generalnie nikt nie chciał żadnych kłopotów — mnie też kazano siedzieć cicho i zachować swoje pretensje dla siebie.

Potem było jeszcze gorzej. Sąsiadka zachowywała się po prostu nieodpowiednio. Wylewała wodę na nasze okna, psuła pranie suszące się na dworze i wtykała dziwne przedmioty w dziurkę od klucza.

Dopiero wtedy doznałam objawienia i zrozumiałam, dlaczego nasze mieszkanie zostało sprzedane za tak absurdalną cenę. Pójście na policję nic nie dało. Nikt mi nie uwierzył, że ta "miła starsza pani" jest zdolna do robienia tak złych rzeczy.

Inni sąsiedzi odmówili składania zeznań. Nie miałam żadnych konkretnych dowodów. Postanowiliśmy z mężem sprzedać mieszkanie, żeby nie psuć sobie nerwów.

Szybko znaleźli się nowi właściciele. Była to młoda rodzina i teściowa. Teściowa, nawiasem mówiąc, ma dokładnie taki sam temperament jak moja sąsiadka.

Mam nadzieję, że te dwie baby się dogadają. No i mieszkamy w nowym budynku, gdzie nie ma wrednych emerytów, więc życie stało się lepsze. Owszem, musieliśmy wziąć kolejną pożyczkę, ale żadna kwota nie zastąpi spokoju.