Nikt nie był w stanie jej pomóc. Jej mama jest emerytką. Jej młodsza siostra jest mężatką i ma dziecko. Same utrzymują się od wypłaty do wypłaty. Mieszkają w hostelu.

Teraz Nadia odetchnęła. Mieszkanie jest jej, może się zrelaksować. Ale przez cały ten wyścig nie potrafiła zorganizować sobie życia osobistego. Nawet kociaka nie miała.

Na nic nie starczało czasu. Teraz mama zdecydowała, że odkąd córka skończyła trzydzieści pięć lat, jest sama, więc nie ma nic złego w mieszkaniu z mamą. Będzie więcej zabawy.

A mama może oddać swoje mieszkanie najmłodszej córce. Ona jest z dzieckiem, bardziej go potrzebuje. Nadia nie wiedziała, co powiedzieć na propozycję matki.

To nie była nawet sugestia, ale poważne plany. Wszystko zostało powiedziane tak, jakby udzieliła odpowiedzi. Ale ona nie zamierzała się zgodzić. Po co miałaby się ograniczać.

Jeśli jej matka chce pomóc młodszej córce, to niech sama przeniesie się do ośrodka, a Grażyna na jej miejsce. Zawsze ceniła ją bardziej niż Nadię. Zawsze przechwalała się przed krewnymi. A teraz to kontynuuje.

Z dumą opowiada, że Grażynka dała jej wnuczkę. Ponadto nie siedzi na karku męża, pracując. Wzięła udział w kursie dla manicurzystek. Fakt, że najstarsza córka pracuje i była w stanie zarobić na mieszkanie, nie jest doceniany.

Ale nie prosiła nikogo o pomoc, wszystko robi sama i na pewno nie siedzi nikomu na karku. Nadia rzadko spotykała się z krewnymi. Przychodzili tylko obejrzeć mieszkanie. Zięć jej matki był najbardziej podekscytowany mieszkaniem. Chodził, oglądał wszystko po swojemu, oceniał, mówił, co i gdzie trzeba zrobić.

Pani przyglądała się w milczeniu. Widząc, że twarz córki się zmieniła, matka zapytała ją złośliwie, czy nie wpuści jej do środka. Nadia odpowiedziała, że jej nie wpuści.

Chce żyć w spokoju. To nie jej problem, więc same muszą sobie z nim poradzić. Matce nie spodobały się te słowa i powiedziała, że jej córka nie jest już jej córką.

Później dziewczyna dowiedziała się, że pomysłodawczynią przeprowadzki była Grażyna. Szantażowała wnuczką, mówiąc, że nie pozwoli jej się do niej zbliżać, jeśli matka nie przekaże jej mieszkania.

Kobieta musiała się zgodzić. Tyle że nie miała dokąd pójść. Teraz przychodzi późno w nocy, aby uniknąć spotkania z zięciem.

Czasami Nadia myśli, że może powinna zlitować się nad matką i pozwolić jej zostać u siebie. Ale potem czuje się zraniona, gdy przypomina sobie, jak traktowała ją matka.