Mieliśmy właśnie zjeść kolację, kroiłam sałatkę, a mój mąż zajrzał do lodówki:

- Wiesz Ala, rozstaniemy się na jakiś czas... Gdzie są twoje kotlety?

Sałatka pozostała w połowie gotowa, usiadłam przy stole:

- Jak to?

Mój mąż, wiedząc dokładnie, co mam na myśli, "włączył głupka": - Co, zjedli już wszystko? Swoją niepewność maskował bezsensownymi, codziennymi zwrotami, choć zdawał sobie sprawę, że i tak musi się wytłumaczyć.

Słyszałam banalne "pojawiła się inna kobieta", "muszę sprawdzić swoje uczucia", "nasze emocje stępiły się przez lata" itp.

Przez głowę przebiegały mi myśli o psikusie, przez chwilę spodziewałam się usłyszeć coś zupełnie innego, o miłości, o wspólnych latach, że to kiepski żart albo test mojej reakcji, krótko mówiąc cokolwiek.

Nie chciałam uwierzyć, że po prawie trzydziestu latach mój mąż mnie opuszcza. Całe życie przelatywało mi przed oczami jak film.

Oto spotykamy się, poznajemy, zakochuję się po uszy w imponującym, starszym ode mnie mężczyźnie.

Mama odradza mi ślub z nim, przepowiadając świetlaną przyszłość z innym mężczyzną. Nalegam, pobieramy się, pierwsze lata razem pracujemy dzień i noc, na głównych stanowiskach i w niepełnym wymiarze godzin, przeprowadzamy się do nowego mieszkania.

Rodzę nasze cudowne córeczki, dom jest pełen pucharów, moi przyjaciele zazdroszczą mi bukietów stale obecnych na moim stoliku nocnym...

Mój mąż zawsze starał się rozwijać nasz związek, a ja wspierałam go, jak tylko mogłam. Jeździliśmy razem na wakacje, nawet do kurortów, gdzie młode dziewczyny w bikini po prostu prowokowały mężczyzn swoimi kształtami, mój mąż patrzył na nie jak na obrazy w muzeum, nic więcej.

To prawda, w zeszłym roku stał się stałym bywalcem sieci społecznościowych, nie wnikałam, dlaczego nagle wieczorami pogrążył się w globalnej sieci i korespondował z kilkoma adresatami jednocześnie.

Nie powiedział mi o swoich rozmówcach, a ja nie byłam ciekawa. Moi przyjaciele zasugerowali mi, że nie wszystko jest w porządku z moralnością mojego małżonka, a ja to odrzuciłam, wierząc, że nigdy mnie nie zostawi...

Nowa dziewczyna mojego męża miała na imię Angelika. Piękne imię, piękny wygląd, spotkałam ich kilka miesięcy po rozwodzie.

Różnica wieku była jednak uderzająca, a mój były mąż, zauważając mój ironiczny uśmiech, był trochę zakłopotany, ale szybko się pozbierał i przedstawił nas sobie: - Angelika... Ala...

Nie rzucałam żadnymi zaczepkami na temat wątpliwej przyjemności naszej znajomości, dziewczyna również ukłoniła mi się grzecznie i na tym zakończyło się nasze spotkanie.

Czas leczy rany. Tak też było w moim przypadku. Po roku użalania się nad sobą stanowczo przewróciłam półki szafy, wyrzuciłam to, co uważałam za nieodpowiednie dla ciekawej kobiety, za jaką się uważałam.

Jeszcze kilka dni biegałam po sklepach, zapoznając się z najnowszą modą sportową i zaczęłam chodzić na moją ulubioną siłownię.

W ciągu kilku miesięcy moja sylwetka była w idealnym porządku, a na siłowni mężczyźni zaczęli zwracać na mnie uwagę, pomagając mi dostosować maszyny i ubezpieczając mnie w razie potrzeby.

Jeden z moich asystentów rozmawiał ze mną dyskretnie, ale stopniowo rozwijaliśmy relację, która sprawia, że mężczyzna i kobieta są razem.

Pobraliśmy się z Aleksandrem, a moja psychiczna udręka całkowicie zniknęła. Nagle na horyzoncie pojawił się mój były mąż.

Z Angeliką mu nie wyszło, najwyraźniej nie potrafił zrównoważyć energii i wymagań młodej kobiety.

Władek nie wiedział, że ponownie wyszłam za mąż. Wrócił do domu z kwiatami, tortem, szampanem, ale kiedy z pokoju wyszedł wysportowany Aleksander, wszystko zrozumiał.

A ja, pamiętając moje spotkanie z Angeliką, przedstawiłam mężczyzn. Rozmawialiśmy normalnie, piliśmy szampana, smakowaliśmy tort.

Oczy Władka były jak oczy pobitego psa. Kiedy wychodził, powiedział: - Przepraszam, bądź szczęśliwa!