Nawet jeśli są zakochani po sześćdziesiątce! Można po prostu spędzać razem czas. Po co wychodzić za mąż? Kasia, dlaczego miałaby to robić? - Lidka powiedziała do swojej przyjaciółki przez telefon.

Małżeństwo rodziców Lidki trwało ponad trzydzieści lat, ale kilka lat temu zmarł jej ojciec. Mężczyzna był chory, ale leczenie nie przyniosło długo oczekiwanych rezultatów.

Jej mama po sześćdziesiątce została wdową. Jej dzieci starały się wspierać mamę i często ją odwiedzały. Kobiecie bardzo trudno było pogodzić się ze stratą małżonka.

Z czasem jednak wróciła do normalnego życia. Wkrótce córka zaproponowała, że zabierze matkę do siebie. Ona i jej mąż mieszkali w przestronnym domu, w którym było miejsce dla wszystkich.

Walentyna nie zastanawiała się długo i wprowadziła się do córki. Tutaj nie miała czasu na nudę: opieka nad wnukami, prace domowe.

Walentyna prawie nie miała wolnego czasu, a Lidka robiła karierę. Babcia musiała odprowadzać wnuki do szkoły, odrabiać z nimi lekcje, zabierać na zajęcia, a także sprzątać, prać i gotować.

Jednym słowem kobieta zamieniła się w darmową sprzątaczkę i nianię. Córka była zadowolona, bo teraz miała o wiele mniej zmartwień.

Walentyna starała się, jak mogła, ale pewnego dnia poczuła, że nie daje już rady. Zobaczyła ogłoszenie, że w sąsiedniej kawiarni odbędzie się wieczór dla wszystkich powyżej 60. roku życia. Wtedy zdecydowała, że to jej szansa.

- Mamo, dokąd idziesz? - zapytała Lidka.

- Idę do kawiarni na wieczór dla samotnych ludzi takich jak ja. Jestem zmęczona codziennymi obowiązkami. - odpowiedziała kobieta.

- A kto położy dzieci spać? To nie ja będę im czytać bajki na dobranoc! - oburzyła się Lidka.

- Dlaczego nie ty? Przecież jesteś ich mamą! Chcę dziś odpocząć.

Walentyna wróciła do domu o północy i była w doskonałym nastroju. Dawno się tak nie uśmiechała. Córka zauważyła, że nastrój matki znacznie się poprawił.

Teraz w każdy weekend kobieta chodziła na tańce. Lidka stopniowo przyzwyczaiła się do tego, ale wkrótce matka zszokowała ją nieoczekiwaną wiadomością:

- Lidka, muszę ci coś powiedzieć. Poznałam mężczyznę. Oświadczył mi się. Teraz nie będę już samotna! Pobieramy się!

- Jakie oświadczyny? Mamo, oszalałaś? Jaki może być mężczyzna w twoim wieku? Masz inne rzeczy do przemyślenia. Nie zapomniałaś o moim ojcu, prawda? A co z nami? Wyrzuć te głupoty z głowy, a wszystko będzie jak dawniej.

- Lidzia, nigdy nie zapomnę o twoim ojcu. Nie interesują mnie już opinie innych ludzi. A ty jesteś już dorosła i samodzielna. Pomogłam ci wystarczająco. Teraz mogę żyć trochę dla siebie. Nadszedł czas, abyś zajęła się swoimi dziećmi, ponieważ nie widujesz ich z powodu swojej pracy. Kilka miesięcy później Walentyna zaprosiła córkę i zięcia na ślub.

- Gratuluję ci! - odpowiedział wesoło zięć.

- Mamo, tego już za wiele! Co się z tobą dzieje? Po co te wszystkie sztuczki? Po co ci to wszystko? Gdzie zamierzasz mieszkać? Czy on nie jest bezdomny?

Kobieta w milczeniu spakowała swoje rzeczy i wyszła. Jakiś czas później Lidka dowiedziała się, że ślub się odbył, a Walentyna wyglądała pięknie i szczęśliwie.

Lidka, siedząc w kawiarni, poskarżyła się swojej najlepszej przyjaciółce: - Co to za matka? Zamiast mi pomóc, wyszła za mąż!

- To załatw sobie nianię i pomoc domową. Pozwól mamie żyć w spokoju z osobą, którą kocha. Nie może ci cały czas pomagać.

Lidce nie spodobała się rada przyjaciółki. Nie mogła zrozumieć, że jej mama nie musi całymi dniami niańczyć wnuków. Kobieta wychowała swoje dzieci i zasługiwała na to, by znów być szczęśliwą.