Kiedy mój syn przedstawił nam swoją narzeczoną, naturalnie pojawiło się słowo "ślub". W związku z tym konieczne było omówienie wszystkich szczegółów wydarzenia z przyszłymi swatami, a także poznanie ich.

Spotkanie odbyło się niejako na naszym terenie. Niedawno przeprowadziliśmy się do wiejskiego domu, zbudowanego dokładnie tak, jak chcieliśmy.

Mój mąż starał się zapewnić wszystko, i pomieszczenia mieszkalne, i warsztat, i saunę, i miejsce na grilla.

Spotkaliśmy się z rodzicami panny młodej z całym honorem. Stół zastawiony, uśmiechy i jak najbardziej przychylny nastrój. W końcu to przyszli krewni i mieliśmy nadzieję, że w przyszłości zostaniemy przyjaciółmi i będziemy się ściśle komunikować.

Fakt, że swatowie przybyli z pustymi rękami, oczywiście, zaskoczył nas, ale wszystkiego wystarczyło i starałam się nie odkładać tego drobiazgu w mojej pamięci.

Nie mogliśmy od razu usiąść do stołu. Moja synowa chciała zwiedzić cały dom. Mój mąż, z szacunku dla gości, oprowadził ich, opowiadając szczegółowo, jak wszystko zostało zbudowane, pokazał najciekawsze atrakcje w postaci zdalnego włączania sauny, ale tylko ja zauważyłam, że swaci go nie słuchali.

Chodzili z otwartymi ustami, a swatka zawsze pytała o pieniądze, co i ile kosztuje, wytrzeszczając oczy, gdy usłyszała cenę. Potem pojawiły się niewybredne pytania o nasze dochody, oszczędności itp.

Mój mąż z trudem odpierał ich pytania i zasugerował, żebyśmy uczcili naszą znajomość i omówili sprawy ślubne. Nie udało nam się zbyt wiele uczcić.

Po kilku toastach swatka usiadła na swoim ulubionym koniu, pytając o koszt koniaku, kawioru itp. Stopniowo przeszliśmy do ślubu.

Przyjaciel męża zaproponował dzień wcześniej, że zorganizuje wesele w swojej restauracji, oczywiście ze sporą zniżką. Gdy dowiedzieli się o tym swaci, przymrużyli podejrzliwie oczy i powiedzieli, że trzeba sprawdzić cenę ogłoszoną za wesele, dokonując, że tak powiem, zakupu testowego.

Mój zdziwiony małżonek zapytał, jak ona to sobie wyobraża, a swatka zaproponowała "genialny" plan — zamówi kolejne wesele i wtedy będzie można porównać ceny.

Mój mąż kategorycznie odmówił, mówiąc, że sami zapłacimy za wesele, skoro rodzice panny młodej mają takie bezpodstawne podejrzenia wobec jego znajomych. Synowa radośnie się zgodziła, choć spodziewałam się, że się wycofa i podzielimy koszty po połowie.

Ale najciekawsze było dopiero przed nami. Swatka nagle zapytała, co przygotowaliśmy w prezencie dla młodych. Spojrzeliśmy z mężem na siebie i odpowiedziałam, że jeszcze się nad tym zastanawiamy.

Okazało się, że pytanie nie poszło na marne. Swatka pomyślała już o tym za nas i podała nam gotowe rozwiązanie:

- Wyliczyliśmy tutaj, żeby zadowolić dzieci, dajmy im samochód i mieszkanie na wesele. Samochód jest na nas, mieszkanie na was. Nie mamy dużo pieniędzy, a ty, jak sądzę, jesteś w stanie kupić nieruchomość, sądząc po domu.

Moja twarz pociemniała z oburzenia, podobnie jak twarz mojego męża. Starając się nie dać ponieść emocjom, zapytałam:

- Jaki samochód im dacie?

Okazało się, że tego samego "Lanosa", którym do nas przyjechali! Samochód wyglądał na co najmniej dziesięcioletni i nie było wątpliwości, że to arcydzieło przemysłu samochodowego wymagało gruntownej naprawy. Mój mąż ironicznie zapytał:

- A nie będzie ci żal rozstawać się z taką maszynerią? Odpowiedź swatki zbiła nas z tropu:

- Weźmiemy więc nowy dla siebie, a młodzi niech jeżdżą tym, uczą się na drogach...

Nie chcieliśmy kontynuować kłótni i odwoławszy wieczór, odprowadziliśmy swatów, obiecując przemyślenie ich propozycji. Swatka postanowiła nie dać nam czasu do namysłu, dzwoniąc następnego dnia, by dowiedzieć się, co wymyśliliśmy.

Oprócz bezczelnych pytań o termin zakupu chciała również uczestniczyć w wyborze mieszkania! Musieliśmy trochę ostudzić jej zapał, bo kobieta postanowiła po prostu wejść nam na głowę, odbierając naszą uprzejmość jako "zgadzamy się na wszystko":

"Antonina, jeśli masz zamiar wybrać mieszkanie dla młodych na nasz koszt, to przejdźmy się i do salonu samochodowego, wybierzemy im samochód na wasz koszt.

A także, jeśli mieszkanie pojawi się na horyzoncie, zostanie zarejestrowane albo na mnie, albo na mojego męża, więc nie miej złudzeń na przyszłość, mam nadzieję, że rozumiesz, o czym mówię. A wraz z zakupem mieszkania zamkniemy temat wyboru restauracji"

Moja rozmówczyni przerwała rozmowę, zdając sobie sprawę, że znalazła ze mną kość do zgryzienia. Wydawać by się mogło, że wszystkie punkty powyżej "I" postawiłam, ale przyszłość nie rysuje się szczególnie optymistycznie.

Mam nadzieję, że nasza synowa nie wchłonęła genów bezczelności swoich rodziców. Myślę, że w przyszłości na pewno nie znajdziemy z nimi wspólnego języka. A szkoda.