Wyszłam za mąż kilka lat temu, moi rodzice się tego nie spodziewali. Przez ostatnie 10 lat przeprowadzałam się do centrum regionalnego, gdzie mieszkam.

Najpierw tam studiowałam, a potem zdecydowałam się zostać. Pierwsze lata spędziłam w akademiku — jest najlepszy w mieście, więc nie było potrzeby wynajmowania mieszkania.

A kiedy dostałam dyplom, wynajęłam mieszkanie. Nie planowałam wracać do rodzinnego miasta — było małe, nie było tam nic ciekawego, nie było perspektyw.

Poszłam do pracy, poznałam mojego przyszłego męża, nasz związek szybko się rozwijał. Dwa miesiące później zamieszkaliśmy razem.

Ani tata, ani mama nie mówili mi nic o moim życiu prywatnym — lubili mnie pouczać, gdy chodziłam do szkoły, więc postanowiłam oszczędzić ich psychikę, żeby się niepotrzebnie nie martwili.

Usłyszeli jednak plotki, że mieszkam z mężczyzną. Zaczęli lamentować, że ktoś zepsuł ich idealną córkę. Oczywiście on w rzeczywistości nie ma własnego miejsca.

Od tego czasu moja matka wyrzucała mi, że jestem łatwowierna i głupia. Zgodnie z jej logiką, jeśli mężczyzna nie jest w stanie w pełni utrzymać kobiety, jest alfonsem.

Kiedy zdecydowaliśmy się pobrać, nie obchodziło jej, gdzie będziemy mieszkać. Martwiła się o swój dom.

Po prostu nasz dom rodzinny, w którym teraz mieszkają moi rodzice, jest sprywatyzowany dla każdego członka rodziny.

Wtedy każdemu z nas należała się ⅕ części domu, bo mam jeszcze brata i siostrę. Moja mama nigdy nic nie mówiła na ten temat, a ja nie uważałam domu moich rodziców za część mojej własności.

Zdałam sobie sprawę, że dom należy do moich rodziców i nie mam prawa go przejąć — jest w tym aspekt moralny, a nie prawny.

Moi rodzice przez wiele lat zarabiali na swoje mieszkanie, przebudowywali je, odbudowywali, inwestowali zarówno pieniądze, jak i zdrowie. Poza tym nie zamierzałam wracać do rodzinnego miasta, ale moja mama z jakiegoś powodu uznała, że jestem zakochana po uszy i w związku z tym gotowa na wszystko.

Powiedziała, że muszę przepisać na nią swoją część i muszę to zrobić przed ślubem. W przeciwnym razie nie mogę liczyć na jej błogosławieństwo, a oni nawet nie wezmą udziału w ślubie, jeśli nie zrobię tego, co mówi.

Myślała po prostu, że mój mąż okaże się alfonsem i będzie chciał zagarnąć część mojego spadku.

Wtedy bardzo obraziłam się na rodziców, mój mąż stanął po mojej stronie, poradził mi, żebym zadowoliła matkę i zamknęła tę sprawę raz na zawsze.

Dwa tygodnie przed ślubem podpisałam u notariusza swój udział matce. Postanowiliśmy w końcu kupić dom, chociaż czasy są trudne. Ale jeśli będziemy czekać, możemy zostać bez własnego domu na zawsze.

Od tego czasu moja matka dzwoni do mnie codziennie i żąda, abym powiedziała jej, gdzie teraz mieszkam. Chcą zobaczyć nasze mieszkanie, ale ja już nie chcę ich widzieć.

Moi rodzice mają własny dom, a ja mam teraz swój własny dom. Nie mogę jej wybaczyć, że kiedyś uważała mnie za głupią, a mojego męża za wyrachowanego alfonsa.

Jednocześnie zawsze byłam zaangażowana w remont ich domu, zawsze byłam pod ręką, nawet pomagałam tacie pokryć dach.

Nigdy nie prosiłam ich o pomoc i nie sugerowałam, że są mi coś winni. Dlatego obrażałam się, gdy wytykali mi, że jestem głupia i nieświadoma. Teraz nie chcę widzieć w domu ludzi, którzy mi nie ufają.