Ola, jak zwykle, obudziła się przed wszystkimi, zrobiła śniadanie dla męża i córki i nakarmiła ich. Następnie zabrała dziecko do szkoły i poszła do pracy.

Podczas gdy jej mąż leniwie delektował się śniadaniem, kobieta już pisała raporty w biurze. Olga była bardzo zaskoczona, gdy sekretarka wezwała ją do szefa.

Przecież wszystko składa na czas, nie popełnia błędów i ogólnie zawsze pracuje odpowiedzialnie i sumiennie. Czy naprawdę zostanie tak po prostu zwolniona?

"Dzień dobry, Ola! Nie bój się, mam dla ciebie dobrą wiadomość. Naprawdę doceniam Twój wkład w naszą firmę. Jesteś świetnym pracownikiem i bardzo dobrą osobą. Jestem absolutnie pewien, że wszyscy koledzy podzielają moją opinię.

W każdym razie mój zastępca odchodzi za miesiąc. I nie wiem, kto nadawałby się na to stanowisko lepiej niż ty. Co ty na to, gotowa na awans?" - szef uśmiechnął się, czekając na odpowiedź.

"Szczerze mówiąc, bardzo się przestraszyłam, kiedy po mnie posłałeś! Oczywiście, zgadzam się! Jestem bardzo zadowolona z twoich słów i obiecuję, że cię nie zawiodę.

Będę nadal pracować tak ciężko, jak dotychczas. Kocham naszą firmę! Wszyscy jesteście dla mnie jak druga rodzina"

"Czy to dlatego często zostajesz do późna w biurze? Nie potrzebujemy nadgodzin, Ola. Nie zapominaj o odpoczynku. Proponuję wziąć dwutygodniowy płatny urlop, a następnie rozpocząć nowe obowiązki.

Przez ostatni rok pracowałaś na 200 procent. Proszę, weź trochę wolnego, spędź czas z rodziną. Od dzisiaj jesteś na wakacjach! Jeśli zobaczę cię w biurze, zwolnię cię!"

Ola poleciała do domu jak na skrzydłach. Była tak szczęśliwa, że nawet zwątpiła w realność dzisiejszych wydarzeń. Nowe stanowisko oznaczało przejście na nowy poziom życia.

Teraz będą mogli wyjeżdżać na wakacje za granicę nie raz w roku, ale częściej. I częściej będą zadowalać córkę drogimi zabawkami. A może nawet kupią sobie drugi samochód!

Przed wejściem Ola wpadła na swoją sąsiadkę, bardzo wredną kobietę o imieniu Klara. Zawsze była zazdrosna o ich rodzinę. Zawsze pytała, ile kupili tego i tamtego, ile wydali na wakacje.

Oczywiście było czego zazdrościć: szczęśliwi rodzice pięknego dziecka, drogi zagraniczny samochód, własne duże mieszkanie.

Kiedy więc Klara zapytała, dlaczego Oli nie ma w pracy, czy została zwolniona, kobieta po prostu milczała. Zrobiła smutną minę, aby pogłaskać ego zazdrosnej kobiety.

Poszła do domu i roześmiała się głośno. Przygotowała kolację razem z córką i czekała na przybycie męża.

Wyobrażała sobie, jak bardzo ucieszy się z jej awansu. Postanowiła, że trzeba będzie uczcić to wydarzenie butelką drogiego szampana.

Kiedy kobieta zobaczyła samochód męża z okna, pospieszyła nakryć do stołu, uśmiechając się radośnie.

Igor wrócił z pracy zły i zmęczony. Zwykle jego sklep wędkarski odwiedza niewielu klientów, więc może spędzić cały dzień przy laptopie. Dostaje dniówkę, a nie procent od sprzedaży.

Ale dzisiejszy spóźniony gość długo wybierał swoją wędkę. Trzeba było chodzić z nim godzinami, doradzać mu różne produkty i powstrzymywać oburzenie.

A przecież Igor planował obejrzeć recenzje nowego smartfona! Oczywiście jego pensja nie wystarcza na coś takiego, ale Ola zarabia znacznie więcej, więc można ją przekonać.

Jego żona początkowo byłaby temu przeciwna, naprawdę chciała kupić drogi materac ortopedyczny dla córki, ale Igor wiedział, jak można ją przekonać. Stosował już wypróbowane sztuczki.

Wchodząc do mieszkania, mężczyzna spotkał sąsiadkę Klarę.

- Wraca jedyny żywiciel rodziny, dobry wieczór, Igor.

- Cześć, Klara, co?

- Cóż, jesteś teraz żywicielem rodziny. Nie wiedziałeś? Olka została zwolniona, widziałam ją kilka godzin temu.

Gdy Igor przekroczył próg domu, gwałtownie odwrócił się do żony, przerywając jej powitanie.

- Dlaczego dowiaduję się o twoim zwolnieniu od sąsiadki? - Ola nie poznała tonu małżonka. Rzadko bywał tak nieuprzejmy. Jeśli mąż zaatakuje ją skargami, radosna nowina może się opóźnić. Dlaczego by się nie zabawić?

- Kochanie, ale sam mnie namówiłeś, żebym rzuciła pracę, żeby móc spędzać więcej czasu z tobą i córką.

- Tak, ale nie spodziewałem się, że to będzie takie nagłe. W porządku, jedzmy.

Reszta wieczoru była bardzo napięta. Igor wyglądał na wyraźnie nieszczęśliwego. Przez cały tydzień Igor chodził zdenerwowany. Chciał nowy telefon, który właśnie trafił do sprzedaży.

I oto się stało! Jego żona postanowiła zostać kurą domową! Zaczął więc mówić Oli wprost, że powinna poszukać pracy. Widząc, że nie spieszy jej się na rozmowy kwalifikacyjne, Igor przejął problem.

Każdego dnia Ola otrzymywała od męża wiadomości z linkami do różnych ofert pracy. Ona jednak odpisywała mu, że otrzymała odmowy od wszystkich pracodawców.

W czwartek Igor sam zabrał żonę na rozmowę kwalifikacyjną. Znalazł wakat, który mu się spodobał i postanowił nie przegapić tej okazji.

Ola zrobiła trudną rzecz: zniknęła na godzinę w kawiarni za budynkiem. Kiedy wróciła, ze smutkiem poinformowałа go, że jej CV również zostało odrzucone.

Igor nie mógł powstrzymać gniewu i powiedział, że wieczorem czeka ich poważna rozmowa.

- Mam dość kupowania wszystkiego samemu! Widziałaś ceny jedzenia? Oczywiście, że nie! Nic nie robisz, siedzisz cały dzień w domu! A ja przez ciebie muszę ciężko pracować! Ola, dlaczego nie wstaniesz z kanapy i nie zaczniesz pracować? Jeśli nie znajdziesz pracy w ciągu tygodnia, odejdę!

- Odejdź, - Ola uśmiechnęła się i pokazała mężowi drzwi.

- Co, wyrzucasz mnie? Zdajesz sobie sprawę, że nikt cię nie potrzebuje bez pracy i z dzieckiem? Nie zamierzam płacić alimentów!

- W porządku, poradzimy sobie. To mieszkanie mojej mamy, proszę opuść je do jutra. Nie potrzebujemy twoich pieniędzy, nie zostałam zwolniona, dostałam awans i urlop. Cóż, kochanie, zdałam sobie sprawę, jaki naprawdę jesteś. Szkoda tylko, że nie zdałam sobie z tego sprawy wcześniej.

Igor był w szoku. Następnego ranka przeprowadził się do wynajętego mieszkania. Był jednak pewien, że jego żona opamięta się i przybiegnie prosić o wybaczenie. Ale ona nawet nie zadzwoniła. Miesiąc później został wezwany do sądu: Ola złożyła pozew o rozwód.