Życie nie jest jednostronnym obrazem, w którym wszystko jest jasne od razu i nie ma drugiego dna. W rzeczywistości życie jest bardziej skomplikowane, niż się wydaje. Jeśli więc w zespole, rodzinie czy nawet na boisku sportowym pojawia się nowa osoba, nie oznacza to, że nie ma ona w ogóle prawa głosu.

Ale ta osoba powinna wyjaśnić swój punkt widzenia w przystępny sposób. W przeciwnym razie jego słowa będą mało przydatne. W życiu codziennym takie przypadki zdarzają się zazwyczaj przy przeprowadzce do nowego miejsca pracy lub po ślubie.

To niesamowite, jak różne mogą być rodziny mieszkające w tym samym mieście, a nawet praktycznie sąsiadujące ze sobą. Jednocześnie nie oceniamy nikogo za poglądy na życie.

Wręcz przeciwnie, jesteśmy zainteresowani wysłuchaniem wszystkich uczestników i przeanalizowaniem wszystkich punktów widzenia. W końcu tylko wtedy możliwe jest znalezienie wspólnego mianownika. A nie zawsze tak jest...

Przed ślubem poznałam moją przyszłą teściową i już wtedy zdałam sobie sprawę, jaką jest osobą. Ale wszystko ma swoje granice! Bardzo dziwnie jest zdać sobie sprawę, że matka współmałżonka jest osobą, którą można, a nawet należy nazwać potworem bez żadnych wyrzutów sumienia, ponieważ nigdy w życiu nie widziałam takiej ciemności.

Borys, mój mąż, jak dla mnie jest wspaniałym człowiekiem i cudownym partnerem. Jestem wdzięczna losowi, że nas połączył. Chociaż, jeśli się nad tym zastanowić, to jest to bardzo dziwne.

Ponieważ jego wychowanie jako dziecka było całkowicie obowiązkiem jego matki. I trzeba przyznać, że była to ciężka próba. Nie chce dzielić się wszystkimi traumami z przeszłości. Ale nawet to, co mówi, sprawia, że włosy stają dęba.

Na przykład mój małżonek, kiedy chodził do szkoły, nie miał w ogóle czasu dla siebie, nie miał dzieciństwa. Jego mama zapisywała go na wszystkie "zajęcia" i "zajęcia pozalekcyjne", jakie tylko wpadły jej w ręce. I nawet nie obchodziło jej, na co jej dziecko musi chodzić.

Najważniejsze, że był dłużej poza domem. Dlatego dziecko w pewnym momencie zdążyło być chórzystą, bramkarzem w piłce nożnej, gitarzystą, zapaśnikiem, a nawet pójść na kilka lekcji słynnego lokalnego magika.

Kiedy te wymuszone hobby zaczęły uderzać po kieszeni rodziców, lekcje się skończyły. Ale to nie wszystko. Nie bez powodu dostawał kieszonkowe. Co można zrozumieć od razu, kieszonkowe to nie pieniądze na batoniki czekoladowe czy petardy.

To pieniądze na podróże, a nawet na jedzenie w szkolnej stołówce. To dziecięca parodia pensji. Na którą jednak też trzeba było zapracować. Jak?

Powiedzmy, że moja teściowa nigdy nie przepadała za pracami domowymi. Więc to syn musiał je wykonywać. Sprzątanie łazienki i toalety również należało do jego obowiązków. Mama potrzebuje ciszy i spokoju. Taką jest osobą.

Więc znowu, nie oczekiwałam żadnej pomocy od mojej teściowej, kiedy się pobraliśmy. Pomimo tego, że sama miała kilka mieszkań na wynajem, my mieszkaliśmy dosłownie w domu obok, wynajmując od zupełnie innych właścicieli. Dlaczego? Bez powodu.

Bo dla mamy Borysa on jest mężczyzną. A to oznacza, że musi stawiać czoła wszystkim przeciwnościom z podniesioną głową. I nawet kiedy urodziło nam się dziecko, nie zmieniła zdania.

Nadal mieszkamy razem w jednopokojowym mieszkaniu. Podczas gdy "mama" cieszy się życiem, a nawet czasami ośmiela się włożyć swoje 5 groszy i uczyć nas życia. Na jednych rodzinnych uroczystości, w których uczestniczyli moi rodzice i teściowa, moja mama, pozostawiona z nią sam na sam, zapytała ją, dlaczego nie chce pomóc swojemu synowi i wnuczce?

Ale odpowiedź była taka sama: sami musimy doświadczyć tego życia i sami odnieść sukces. Jeśli teraz, z córeczką, jest nam tak ciężko, to po prostu nie powinniśmy byli jej mieć.

Najpierw stanąć na nogi, a potem mieć dzieci. I to wszystko, nie miała innej odpowiedzi. Chociaż, wracając do wychowania męża, teściowa nie zawahała się zabrać mu połowy pieniędzy z pensji, gdy znalazł pierwszą pracę.

Dlaczego? No właśnie dlaczego. Przecież mieszkał w jej mieszkaniu. W ten sposób płacił za swój pobyt. A kiedy miał 20 lat, "kochana" mama postawiła Borysowi ultimatum: albo wyprowadzasz się z domu teraz i pozostajemy w dobrych stosunkach, albo ona pozywa go do sądu ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Borys oczywiście wybrał wtedy pierwszą opcję. I rozumiem, jeśli rodzina ma swoje zasady, to jest ich sposób robienia rzeczy, to nie ma co się wtrącać tam, gdzie się nie prosiło. Relacje między krewnymi to ich sprawa. Ale to nie jest takie proste.

Okazuje się, że pomimo tego, że nie mamy własnego domu, pomimo małej córeczki... Mój mąż oszukiwał mnie przez długi czas. A raczej nie oszukiwał, tylko po prostu nie mówił mi wszystkiego.

Rzecz w tym, że nawet po naszym ślubie, co kilka miesięcy przyjeżdżał do mamy i dawał jej pewną sumę pieniędzy ze swoich zarobków. I tyle. Wyobraź to sobie. Nigdy nie grzebałam w naszym rodzinnym budżecie, mimo że sama też pracowałam trochę na pół etatu i nadal pracuję w domu.

Zajmuję się domem i dzieckiem, ale nie zgrywam ofiary i o nic się nie kłócę. W naszej rodzinie nigdy nie było to akceptowane. Wydawało mi się, że mój mąż robi wszystko, co do niego należy i stara się jak może, aby zapewnić nam wszystkim maksymalny komfort.

Okazało się jednak, że to nie takie proste. Mieliśmy nawet sytuację, kiedy bardzo bolał mnie ząb i musiałam siedzieć na silnych środkach przeciwbólowych przez około tydzień. Co zrobić, gdy w danym momencie po prostu nie było dodatkowych pieniędzy, a musiałam jakoś funkcjonować.

Stomatologia nie należy do tanich rzeczy i wszyscy dobrze o tym wiemy. Znosiłam to, a ból w końcu sam ustąpił. Jednak Borys, wiedząc o tym bardzo dobrze, nie zawahał się pójść do matki i spłacić "dług syna", jak to było w ich zwyczaju.

Czy poczułam się urażona? Oczywiście, i to bardzo. Powiedziałam o tym mojemu mężowi i to nawet podniesionym tonem. Ale nie przyniosło mi to żadnej radości. Borys powiedział, że uświadomienie sobie tego jest dla niego bardzo nieprzyjemne i sam czuje, że zachowuje się źle wobec mnie i naszej córki. Nie może jednak nic z tym zrobić.

Zamierza żyć po staremu. Będzie chodził do mamy i dawał jej pieniądze za nic. Jak mam się z tym czuć?! Moi rodzice nie mają żadnych mieszkań ani funduszy, żeby nam pomóc. Ale od czasu do czasu mogą nas odwiedzić, przywieźć artykuły spożywcze, po prostu jakoś nas wesprzeć.

Za co jestem im bardzo wdzięczna. Mój mąż również. Ale dlaczego moja teściowa ma czelność otwierać usta? Jakieś drobne skargi, uszczypliwości i inne negatywne rzeczy. Czy ona myśli, że będziemy ją wiecznie znosić?!