Niedawno mój syn i jego żona poprosili o wprowadzenie się do nas. Moja żona i ja zgodziliśmy się, mamy mnóstwo miejsca w domu. Ale pojawił się pewien niuans.

O stałe zamieszkanie prosi również matka synowej. Pani nie jest prosta, z bardzo wysokim ego i barbarzyńskim nastawieniem. Kiedy mój syn przyprowadził do naszego domu swoją wybrankę serca, zaakceptowaliśmy z żoną wszystko takim, jakie było.

Chłopak się zakochał, było to widoczne gołym okiem. Ale dziewczyna była... Jakby to delikatnie ująć? Krótko mówiąc, innego pokroju. Emilia urodziła się ze srebrną łyżeczką w ustach.

Mama z dobrą posadą, szycha w naszym mieście, doktor filologii na dodatek. Prawdziwa arystokracja. Przynajmniej za taką się podawała. Małgorzata złożyła nawet podanie do specjalnego urzędu. Przejrzeli jej drzewo genealogiczne. Znaleźli jakieś szlacheckie korzenie hrabiowskie siódma woda po kisielu.

Cóż mogę powiedzieć, dziwactwa takiej osoby. Sami pochodzimy z klasy robotniczej, jesteśmy prostymi ludźmi. Całe życie pracowaliśmy: ja jestem brygadzistą na budowie, moja żona — pediatrą w szpitalu. Wychowaliśmy dwójkę dzieci, dorobiliśmy się dwupokojowego mieszkania i domku letniskowego.

Nie jesteśmy bogaci, ale nie jesteśmy też biedni. Staraliśmy się więc nie męczyć niepotrzebnie oczu swatką. Spotykaliśmy się bardzo rzadko, na urodzinach i w święta.

Małgorzata rozwiodła się z mężem około 15 lat temu i zajęła się karierą. Miała niewielu przyjaciół. Więc swatka wciskała nam w uszy historie o jej wielkim geniuszu... Czy tego chcieliśmy, czy nie.

Ostatnio mieliśmy wypadek. Mój syn przyjechał w odwiedziny i złożył niespodziewaną prośbę. Poprosił o zamieszkanie u nas na jakiś czas z żoną i dziećmi. Wynajmowali mieszkanie, ale Artur stracił pracę. Teraz brakuje im pieniędzy, nie stać ich na czynsz.

Mają też dwójkę dzieci, które wkrótce rozpoczną naukę w szkole. Oczywiście, że się zgodziliśmy. Jak mógłbym odmówić pomocy? Moja żona była nawet zadowolona: teraz będzie mogła spędzać więcej czasu z wnukami i częściej widywać syna.

Ale na tym niespodzianka się nie skończyła. Syn otrzymał naszą zgodę, a następnie poprosił o wpuszczenie do mieszkania i naszej drogiej swatki. Małgorzata niespodziewanie dla nas wszystkich została następnie wysłana na emeryturę.

Tak więc dzieci postanowiły wynająć jej jednopokojowe mieszkanie na jakiś czas i zaoszczędzić pieniądze na przyszłość. Nie byliśmy gotowi na taki zwrot akcji.

Mieszkać w tym samym mieszkaniu z obcą babą. Moja żona się wahała. Jak to możliwe: trzy gospodynie w jednym mieszkaniu? I dwie z nich są arystokratkami.

Godziny dzielą nas od pierwszej wielkiej kłótni i skandalu. A ja nie byłem zachwycony tym pomysłem. Po co nam to w ogóle? Mój syn z entuzjazmem kontynuował ten temat. Powiedział, że to świetna opcja.

Mieszkamy już od wiosny do jesieni w domku na wsi i obecności teściowej, nie zauważymy. Będzie opiekować się wnukami, zabierać je do szkoły i na kółka.

"I dalej nakręcać dzieci, nastawiać je przeciwko babci i dziadkowi" - pomyślałem wtedy.

Skonsultowaliśmy się z żoną i wydaliśmy werdykt naszemu synowi. Jego i Emilię przyjmiemy, wnuczki też, a Małgośce pozwolimy zostać w jej mieszkaniu. Syn uporządkuje swoje sprawy, założy biznes i wróci do dawnego życia. My i tak pomożemy mu pieniędzmi.

Nie szczędzimy niczego dla naszego dziecka i wnuków. I nie potrzebujemy w domu obcego człowieka z aroganckim nadęciem. Nie chcemy, by nasze wnuki słyszały 24 godziny na dobę, kto jest arystokratą i w czym jest lepszy od zwykłych śmiertelników.

Jesteśmy przyzwyczajeni do spokojnego życia i nie zamierzamy niczego zmieniać. Mój syn wciąż wierzy, że zmienimy zdanie. Moja synowa również dolewa oliwy do ognia — chce mieć mamę u swojego boku.

Ale my jesteśmy nieugięci. Sprowadzanie swatki do naszego domu nie jest dobrym pomysłem. Co więcej, sytuacja nie jest krytyczna. Takie drastyczne środki są niepotrzebne.

Ale urażona arystokracja nadal naciska. Jak rozwiązać tę kwestię i nie kłócić się ze wszystkimi w kłębach kurzu? Proszę o pomoc, proszę o radę!