Już na czwartym roku studiów Olga poznała chłopaka, który pochodził z prostej rodziny, ale był obiecujący. Matka Olgi spojrzała na młodego mężczyznę, nie pochwalała wyboru córki, ale postanowiła pozwolić Oldze zdecydować, z kim budować swoje życie. Olga zdecydowała.

Była tak zakochana w Pawle, że nie chciała słyszeć o nikim innym. Ślub był skromny, nie było pieniędzy na wielką uroczystość. Paweł cały swój wolny czas poświęcał studiom i nie chciał podejmować pracy na pół etatu.

Teraz pojawiło się pytanie, gdzie młodzi powinni mieszkać. W tym czasie оdszedł ojciec mamy Olgi. Rodzice dziewczyny zdecydowali, że dobrze byłoby oddać swoje mieszkanie młodym na jakiś czas i przenieść się do starszej osoby, a pomoc w opiece była wówczas niezbędna.

Oczywiście bardzo ucieszyło to Olgę i Pawła, ponieważ nie mieli pieniędzy na wynajęcie mieszkania. Materialna strona młodej pary musiała być lepsza. Paweł studiował, Olga ukończyła studia i poszła do pracy.

Posiadanie dzieci nie wchodziło w grę, ponieważ musieli oszczędzać na wszystkim. Rodzice Olgi pomagali, jak mogli, a potem niespodziewanie оdszedłа babcia Olgi. Zgodnie z prawem spadkobiercami mieszkania byli Anna, matka Olgi i jej brat.

Ale między sobą spadkobiercy zdecydowali, że sprawiedliwie będzie podzielić przestrzeń życiową nie po równo, ale tak, aby większość przypadła Anne. Musiała opiekować się matką przez trzy lata, więc byłoby sprawiedliwie.

Mieszkanie zostało sprzedane, pieniądze podzielone. Za uzyskane pieniądze rodzice Olgi postanowili kupić dwupokojowe mieszkanie pod warunkiem, że własnymi siłami doprowadzą je do normalności.

Ojciec i matka Olgi zwrócili się do córki i zięcia z prośbą: "Olga, nie mamy pieniędzy na ekipę budowlaną, więc oczekujemy, że Paweł pomoże ojcu, a ty i ja zajmiemy się drobnymi szczegółami"

Paweł nie chciał słyszeć o żadnych naprawach: "Dlaczego twoi rodzice nie zważyli wszystkiego od razu? Powinni byli obliczyć swoje wydatki, jeśli nie mają pieniędzy, po co brać dwupokojowe mieszkanie?

Mogli wziąć normalne jednopokojowe mieszkanie. Mój ojciec i matka żyją spokojnie, zadowoleni z tego, co mają i nie psują nikomu życia. Wiesz, że przygotowuję się do obrony pracy magisterskiej. Nie mam ani czasu, ani ochoty uczyć się zawodu budowlańca"

Olga przekazała rodzicom słowa męża."Wiecie, że Paweł jest pasjonatem swojej pracy, spędza dużo czasu na eksperymentach. Musi się pilnie obronić w tym roku, nie możemy zwlekać, a potem spodziewa się dostać kontrakt w Niemczech.

Inni chłopcy zrobili to samo i teraz dobrze zarabiają. Może moglibyście spróbować zacząć na własną rękę, a ja wpadałbym czasem po pracy. Albo zaoszczędzicie trochę pieniędzy i zatrudnicie budowlańców" — zasugerowała córka.

Rodzice byli tym bardzo urażeni. Posunęli się nawet do tego, że oddali mieszkanie młodym ludziom i przeprowadzili się w inne miejsce. Powinna być wdzięczność, ale teraz zięć również oskarża ich o zepsucie życia jemu i Oldze.

Rodzice zastanowili się i postanowili wrócić do własnego mieszkania. Zajęli duży pokój, a Olgę i Pawła wysłali do małego. Dosłownie dwa tygodnie później Olga przyszła do mamy i zapytała:

"Mamo, jak długo zamierzacie tu mieszkać? Po prostu Paweł nie zgadza się z tym harmonogramem życia, praca stała się dla niego całkowicie niemożliwa. A ty i ja w kuchni przeszkadzamy sobie nawzajem".

"Olga, nie przeszkadzasz mi. I będziemy mogli się przeprowadzić dopiero za trzy lata. Nie mamy własnych sił na naprawy, a oszczędzanie pieniędzy na budowę wymaga czasu. Będziemy tu mieszkać przez jakiś czas i oszczędzać" — odpowiedziała spokojnie mama.

"Daj spokój, mamo, jakie trzy lata! Nie możemy tego już teraz znieść. Paweł i ja zaczęliśmy się kłócić, wolimy się rozwieść niż wyprowadzić" — krzyczała córka.

"Niech rodzice Pawła wam pomogą. Oni jeszcze w niczym nie uczestniczyli, nie wszystko zależy od nas. Daliśmy ci mieszkanie, a ty nawet nie chciałaś pomóc. Teraz zastanów się nad swoim zachowaniem" — wspierał żonę ojciec Olgi.

Jaki będzie koniec tej historii, nie wiadomo. Młodzi ludzie coraz częściej kłócą się i sprzeczają, a rodzice są tak obrażeni, że nie chcą ustąpić. Dlaczego Paweł nie chciał pomóc, okazuje się, że na dobro odpowiedział złem i teraz musi za to zapłacić.