Wydawało się, że wystarczy nam pieniędzy, ale to było tylko wtedy, gdy byliśmy razem. Ja też pracowałam, choć nie zarabiałam dużo.

Potem zaszłam w ciążę i spodziewaliśmy się dziecka. Ale nie w postaci jednego dziecka, ale dwojga naraz. USG wykazało bliźniaki.

Wszyscy oczywiście cieszyli się z tej wiadomości, ale także myśleli o tym. W końcu bliźnięta będą wymagały nie tylko dwa razy więcej uwagi, ale także podwójnych wydatków na pieluchy, mleko modyfikowane i butelki ze smoczkami.

Zaczęliśmy się zastanawiać, jak będziemy dalej żyć. Mój mąż pracuje sam. Nie mogę nawet myśleć o pracy w najbliższej przyszłości po urodzeniu dzieci, to pewne. Dopóki dzieci nie podrosną, dopóki nie oddamy ich do przedszkola, będzie ciężko. Tam też jest kolejka.

A wynająć mieszkanie i utrzymać dwójkę dzieci z jednej pensji raczej się nie da. Moja mama mieszkała w sąsiednim mieście i w tym czasie pracowała. Więc dojazdy do nas, żeby mi pomóc, chociaż w weekendy, nie wchodziły w grę.

Przeprowadzka do niej ze stolicy również nie była zbyt pożądana. Mój mąż ma pracę, a ja już przyzwyczaiłam się do warszawskiego życia. Teściowa zasugerowała, żebym na razie zamieszkała z nią.

Anna mieszkała sama w dwupokojowym mieszkaniu. Najmłodsza córka wyszła za mąż i mieszkała za granicą. Matka mojego męża z radością oddała nam największy pokój w domu.

Dom jest ciepły. Blisko metra, przychodni, parku i ogólnie całej infrastruktury. Mój mąż i ja zgodziliśmy się na jej ofertę. Pieniądze na mieszkanie możemy trochę zaoszczędzić na kredyt hipoteczny, a Anna przy dzieciach zawsze pomoże.

Pracowała tylko do obiadu, a potem była całkowicie wolna. Dom jest ładny, wszyscy sąsiedzi się znają i zawsze są gotowi do pomocy. Prawdopodobnie dlatego, że wszyscy mieszkają tam od czasu wybudowania domu.

W dzisiejszych czasach nie spotyka się już takich relacji między sąsiadami. Zwłaszcza w Warszawie. Cóż, prawie wszystkich poznałam. Witam się, kiedy ich spotykam. Nawet jeśli nie znam ich dobrze, mój mąż tam dorastał i wszyscy znają go od dzieciństwa.

Okazało się, że jedna z sąsiadek pracuje jako lekarz w klinice dziecięcej. Więc ta kobieta pomogła mi z zaświadczeniami i receptami. I w kolejce do zapisania się do lekarza. Wiele razy pomagała mi z dziećmi.

I jakoś się z nią zaprzyjaźniliśmy. Ja chodziłam z dziećmi do parku, a ona tam chodziła dla zdrowia. Spacerowałyśmy razem, rozmawiałyśmy. Uzgadniałyśmy nawet, o której godzinie wychodzimy.

Kiedy teściowa zobaczyła, że stoję z nią przy wejściu, spotkała się ze mną z niezadowoloną miną. Nic mi nie powiedziała, ale wieczorem mąż zrobił mi wykład.

Jak mogę sobie pozwolić na zadawanie się z wrogami jego matki. Skąd mam wiedzieć, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem Anny?

Okazało się, że obie w młodości kochały się w tym samym facecie. A on wybrał sąsiadkę zamiast mojej teściowej. Wtedy się pokłóciły i stały się wrogami.

Potem mężczyzna, który wywołał kłótnię, odszedł od tej kobiety, ale moja teściowa nadal miała do niego żal. Jak to się stało, że to nie ona została wybrana. Minęło tyle czasu.

Sąsiadka, sądząc po tym, jak dobrze traktuje mnie i moje dzieci, już zapomniała o tym incydencie. Ale Anna nadal się nie uspokoiła.

Mąż kazał mi zerwać z nią kontakt i nie denerwować więcej matki. Jak oni sobie to wyobrażają?! Że nagle mam przestać witać się z tą kobietą i kręcić na nią nosem. I to za wszystkie dobre uczynki, które ona, dla mnie i dzieci zrobiła?

Jak ja jej wytłumaczę moje nieodpowiednie zachowanie? Przepraszam, teściowa zabroniła mi się z tobą kontaktować czy co? Tak się kończy w wariatkowie. Nigdy nie zrobiła mi nic złego.

Zawsze jest przyjazna, uśmiechnięta. Pytała o moje zdrowie. Zawsze częstuje dzieci słodyczami i innymi zagranicznymi smakołykami, gdy jej córka wysyła paczkę.

Od kilku dni jestem w domu, w ogóle nie wychodzę z dziećmi na podwórko. Sąsiadka dzwoni i prosi, żebym poszła na spacer do parku. Dzieci będą się bawić, jest ładna pogoda, ciepło i słonecznie. Obiecuje przynieść termos kawy. Pyszna, mówi, córka była na wakacjach w Turcji, przysłała jej.

Ale ja za każdym razem się usprawiedliwiam. Boli mnie głowa. Albo dzieci mają gorączkę, albo cokolwiek innego przychodzi mi do głowy...

Jak myślicie, co powinnam zrobić? Żeby nie urazić Anny, w końcu nie jesteśmy sobie obce. A ona tak bardzo pomaga mi przy dzieciach. I wstaje w nocy, żebym mogła się wyspać.

Nie chcę też kłócić się z mężem. On jest całkowicie po stronie swojej matki. Cóż, to zrozumiałe, że jest po stronie matki...

Mówi, że sąsiadka jest zła, że skrzywdziła jego matkę. Po tym, jak Anna zobaczyła, że rozmawiam z jej arcywrogiem, mój mąż dąsał się na mnie. Mówi przez zęby. Kłócimy się prawie codziennie.

To tak, jakbym ukradła jego matce narzeczonego sprzed nosa. I nie mogę skrzywdzić tej kobiety obok. Ona nie ma z tym nic wspólnego. To temperament mojej teściowej, która nie daje odpocząć ani sobie, ani ludziom.