"Goniec" podaje, że Jakub Kornhauser odziedziczył po ojcu zawodową smykałkę, co przyniosło jego twórczości kolejne nagrody. Jakub Kornhauser tworzy poezję i pisze eseje, oraz tłumaczeniem.

Osiągnięcia i sukcesy literackie mimo krytyki politycznych decyzji szwagra?

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Michał Larek (@mi.larek)

Jest też krytykiem literackim i wykłada na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim. Ten rok przyniósł mu nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2021. Brat pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy został nominowany do otrzymania Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za swoją książkę pod tytułem „Dziewięć dni w ścianie”, która została wydana w 2019 roku.

Zaś druga nominacja jest dowodem uznania dla eseju jego autorstwa, który nosi tytuł „Premie górskie najwyższej kategorii”. Jest jeszcze jedna kategoria, do której otrzymania został nominowany razem z Kingą Siewior - Nagrody Literackiej Gdynia 2021 w kategorii Duet tłumaczy.

Para została wyróżniona za przetłumaczenie książki pt. „Świnia jest najlepszym pływakiem”, którą napisał serbski poeta awangardowy Miroljub Todorović. Jakub Kornhauser dzieli swoją pasję do literatury z ojcem, Julianem Kornhauserem, który także jest poetą, prozaikiem, a także eseistą, oraz literackim krytykiem.

Jeszcze po 1956 r. wychwalał sławionego działacza i przywódcę komunistycznego Włodzimierza Ilicza Lenina w wierszu „Moja żona śpi, Iljiczu".

Jest też tłumaczem, oraz uważa się za eksperta w dziedzinie literatury serbskiej. Mało kto wiedział, że tato pierwszej damy, żony prezydenta Polski Andrzeja Dudy jest również autorem książek dla dzieci. Agata Kornhauser-Duda studiowała filologię germańską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zanim została pierwszą damą, zawodowo pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

Ciekawostką jest, że Jakub Kornhauser nie jest fanem politycznych poczynań szwagra, czego w ogóle nie zamierza nawet ukrywać, czego dowodem jest jego udział w demonstracjach Komitetu Obrony Demokracji w 2016 roku. - [...] to, co robi PiS z Trybunałem Konstytucyjnym, to łamanie konstytucji. To jest dla mnie jasne i przeciw temu protestuję - oznajmił podczas rozmowy z dziennikarzem „Gazety Wyborczej”.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Jarosław Jakimowicz przechodzi trudne chwile. Aktor ma żałobę po bardzo ważnej osobie

Zerknij: Andrzej Duda podpisał nowelizację ważnej ustawy. Szykują się wielkie zmiany. O czym mowa