Obserwatorzy księżyca na półkuli północnej przygotowują się w tym tygodniu na nisko wiszące owoce, gdy wschodzi „Super Truskawkowy Księżyc”. Nastąpi to w czwartek, 24 czerwca 2021 roku. Będzie widoczny przez kilka kolejnych nocy.

Nazwa nie pochodzi od koloru, a powiązana jest z czerwcową pełnią zbiorów truskawek

Pełnia księżyca w czerwcu jest najniższym i ostatnim, który wschodzi w 2021 roku. Jest to również jeden z najjaśniejszych księżyców w pełni w roku. Ekliptyka to okrąg na niebie, po którym Słońce wydaje się poruszać przez cały dzień.

Latem jest wysoko, kiedy Słońce wschodzi na północnym wschodzie i zachodzi na północnym zachodzie (co oznacza dłuższe, cieplejsze dni), a nisko zimą, kiedy Słońce wschodzi na południowym wschodzie i zachodzi na południowym zachodzie (co oznacza krótsze, chłodniejsze dni).

Ponieważ Księżyc okrąża Ziemię po ścieżce, która jest tylko 5º nachylona do ekliptyki, Księżyc powinien mniej więcej naśladować Słońce, prawda? Jasne, ale Księżyc porusza się na wschód znacznie szybciej niż Słońce, wschodząc 50 minut później każdego dnia, a przy pełni Księżyca znajduje się naprzeciw Słońca widzianego z Ziemi, więc jest odwrotnie.

Tak więc Księżyc w pełni wschodzi latem na południowym wschodzie i zachodzi na południowym zachodzie, pozostając na letnim nocnym niebie tak długo, jak Słońce w zimie. Jedną z konsekwencji tego, że Księżyc w pełni jest tak nisko na niebie, jest to, że wydaje się większy niż jest, tylko dlatego, że ludzki mózg ma jakiś kontekst do obliczeń. To tak zwana iluzja księżyca.

Jest jednak inny powód techniczny. Ten Księżyc w pełni jest ostatnim „superksiężycem” 2021 roku. Wygląda na około 7% większy niż większość Księżyców w pełni ze względu na bliskość Ziemi na swojej lekko eliptycznej orbicie. W praktyce trudno to dostrzec.


YouTube/NBC News

Będziecie oglądać?

O tym się mówi: On ma 74, a ona 24. Ukochana polskiego miliardera zachwyca urodą i nie tylko. O co chodzi

Zerknij tutaj: Kondolencje płyną z całej Polski. Odszedł twórca kultowych filmów, które wpłynęły na pokolenia Polaków