Jak podaje portal "O2", do tego wyjątkowego odkrycia doszło nad Morzem Martwym. Odnaleziono fragmenty zwojów zawierają jedne z pierwszych tekstów, w których użyto języka hebrajskiego. Wiek ich powstania datowany jest na co najmniej 2 tysiące lat.

Cenne znalezisko

Cenne fragmenty w jaskini grozy w Nahal Hever. Z doniesień Israel Antiquities Authority wynika, że wspomniana jaskinia otoczona jest wąwozami i dostęp do niej możliwy jest wyłącznie po wcześniejszym zjeździe na linie z wyjątkowo stromego klifu. O znalezisku Israel Antiquities Authority poinformowało we wtorek 16 marca .

Ostatni raz podobne znalezisko odkryto na tych obszarach 60 lat temu. Z doniesień "Onetu" wynika, że znalezione zwoje są greckimi tłumaczeniami ksiąg Nahuma i Zachariasza z Księgi Dwunastu Proroków Mniejszych. Języka hebrajskiego użyto w nich wyłącznie do zapisania imienia Boga. Znalezienie pism pozwala przypuszczać, że można odkryć więcej takich dzieł.

Archeolodzy zaapelowali do państwa Izrael o zwiększenie nakładów finansowych i środków na prowadzenie dalszych poszukiwań artefaktów na tym terenie. Wielu z nich podkreśla, że bardzo realną groźbą jest to, że cenne starożytne dzieła mogą paść łupem złodziei.

W apelu czytamy archeologów czytamy, że proceder nielegalne wydobywania dziedzictwa i dóbr kultury ma miejsce w jaskiniach na Pustyni Judzkiej od lat. Israel Hasson, dyrektor generalny Israel Antiques Authority, podkreślił, że powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby odnaleźć wszystkie artefakty przed złodziejami, który robią to wyłącznie z chęci zysku.

Zwoje znad Morza Martwego/ YouTube @WP

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować:

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:

O tym się mówi: