Jak podaje portal "O2", o katastrofi w Czarnobylu powstało wiele filmów, seriali i książek. Mogłoby się zdawać, że na ten temat powiedziano już wszystko. Nic bardziej mylnego. Najnowszy serial dokumentalny opowiadający o Czarnobylu odsłania jeden z wielu nieznanych dotąd mrocznych sekretów tej niewyobrażalnej tragedii.

Tajemnice Czarnobyla

W najnowszym serialu dokumentalnym opowiadającym o katastrofie w Czarnobylu zdradzono, że skradziono hełm jednego ze strażaków, który zmarł w skutek choroby popromiennej. Znajdował się on pod radioaktywnym szpitalem w Prypeci. Czy taka kradzież stwarza ryzyko rozprzestrzeniania się promieniowania? Czy hełm był jedynym skradzionym przedmiotem?

Ben Fogle w filmie dokumentalnym "Inside Chernobyl" badał strefę wyklucznia wyznaczoną po eksplozji reaktora jądrowego w elektrowni w Czarnobylu. Dokument odnosi się do kwestii skażenia wywołanego przez intruzów, kradnących "pamiątki" z miasta widmo w Czarnobylu - pamiątek takich jak wspominany hełm.

Jednym z ważnych miejsc związanych z katastrofą w Czarnobylu jest szpital w Prypeci. To właśnie tutaj próbowano ratować strażaków zmagających się z chorobą popromienną. Oglądając film czuje się dojmujący niepokój. Wywołują go opustoszałe sale szpitalne z rdzewiejącymi łóżeczkami dzieci i farbą łuszczącą się ze ścian. W piwnicy szpitala nie jest lepiej.

Czarnobyl/ YouTube @ivvi xcii
Czarnobyl/ YouTube @ivvi xcii
Czarnobyl/ YouTube @ivvi xcii

Oprowadzający Fogle'a po Czrnobylu ekspert Nikola zdradził, że to właśnie tutaj złożono sprzęt i odzież strażaków, którzy brali udział w akcji gaśniczej w Czarnobylu. Okazuje się, że w szpitalnej piwnici pojawiało się wielu intruzów, którzy zabierali ze sobą "pamiątki" po tej ogromnej katastrofie.

Nikoli podkreślił, że w podszpitalnej piwnicy, poziom promieniowania jest nadal niezwykle wysoki. Największym zagrożeniem jest radioaktywny pył, którego niewielkie cząsteczki, nie dające się dostrzec gołym okiem, mogą okazać się dla człowieka zabójcze.

Wiadomo, że z piwnicy szpitala w Prypeci zniknął "wysoce radioaktywny hełm", który najprawdopodobniej został wyniesiony stąd przez intruzów wdzierających się do strefy wykluczenia. Nikoli ma nadzieję, że hełm nie został wyniesiony poza obszar zamknięty.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że strefa wokół reaktora w Czarnobylu nie będzie nadawała się do ponownego zamieszkania jeszcze przez co najmniej 20 tys. lat.

Myślicie, że hełm został wyniesiony poza strefę wykluczenia?

To też może cię zainteresować: Czy wreszcie pokonamy pandemię koronawirusa? Polska znajdzie się wśród liderów w produkcji szczepionek przeciwko COVID-19

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Sprawdzone i proste sposoby na poprawienie urody i pozbycie się zmarszczek. Te maseczki na twarz można zrobić w domu w parę minut. Jak je zrobić

O tym się mówi: Rząd kolejny raz pomoże Polakom? Do kogo trafi zasiłek w wysokości 1200 złotych i co trzeba zrobić, aby dostać pieniądze