Kamery teleskopu Gemini North w Obserwatorium Gemini w Mauna Kea zrobiły oszałamiające zdjęcie wielokolorowego pokazu świetlnego. National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory (NOIRLab) opublikowało zdjęcie jako „obraz tygodnia”. Błyskawica na obrazie „wydaje się tak nieziemska, że wygląda na to, że musi być efektem specjalnym” - powiedział NOIRLab. Opublikowała również wersję z możliwością powiększenia.

Niezwykłe widowisko

Te kolorowe zjawiska błyskawic są dobrze znane jako czerwone skrzaty i niebieskie dżety. Są niezwykle trudne do uchwycenia w aparacie: błyski trwają zaledwie dziesiąte części sekundy i mogą być trudne do zobaczenia z ziemi, ponieważ są zwykle zasłonięte przez chmury burzowe.

Według Petera Michauda, kierownika ds. Edukacji i zaangażowania NOIRLab, astronomowie w pobliskim Hilo używają kamer teleskopu do zdalnego śledzenia złej pogody w pobliżu obserwatorium. System aparatu fotografuje niebo co 30 sekund. „Widzieliśmy kilka innych przypadków podobnych zjawisk, ale był to najlepszy przykład skrzata błyskawicy w górnych warstwach atmosfery” - powiedział Insiderowi.

Zwykłe białe błyskawice różnią się od duszków i dżetów na kilka kluczowych sposobów. Podczas gdy zwykłe pioruny wystrzeliwują podczas burz między naładowanym elektrycznie powietrzem, chmurami i ziemią, duszki i odrzutowce startują w różnych miejscach na niebie i przemieszczają się w kierunku kosmosu. Ich charakterystyczne barwy również je wyróżniają.


YouTube

Co sądzicie o tym zjawisku?

O tym się mówi: Ania Bardowska ma męża Bohatera. Grzegorz uratował człowieka. Co się stało

Zerknij tutaj: Michał Wiśniewski i wszystkie jego dzieci. Jak dzisiaj żyją i wyglądają

Nie przegap: Media obiegła kontrowersyjna wiadomość. Szykuje się wzrost subwencji dla partii politycznych. Czy posłowie dostaną spore podwyżki