Chociaż nie ma jednej definicji przesądu , generalnie oznacza to wiarę w siły nadprzyrodzone - takie jak los - chęć wpływania na nieprzewidywalne czynniki i potrzebę rozwiązania niepewności. W ten sposób indywidualne przekonania i doświadczenia napędzają przesądy, co wyjaśnia, dlaczego są one generalnie irracjonalne i często zaprzeczają aktualnej naukowej wiedzy.

Przesądy i praktyki

Psychologowie, którzy zbadali, jaką rolę odgrywają przesądy, odkryli, że wywodzą się one z założenia, że ​​istnieje związek między współwystępującymi, niezwiązanymi ze sobą wydarzeniami. Na przykład pojęcie, że amulety sprzyjają szczęściu lub chronią przed nieszczęściem.

Nie wchodź pod drabiny

Cóż, to po prostu rozsądne. Drabiny zwykle oznaczają, że na górze są robotnicy i istnieje duża szansa, że ​​coś spadnie ci na głowę. Istnieje również szansa, że ​​przewrócisz drabinę i spowodujesz upadek pracownika. Hmm, lepiej po prostu omiń.

Jeśli rozsypiesz sól, wyrzuć jej szczyptę przez lewe ramię, aby odpędzić pecha

W dawnych czasach sól była cennym towarem, więc jej rozsypanie musiało kosztować trochę pieniędzy. Była używana do czyszczenia i konserwacji rzeczy i była postrzegana jako mający prawie duchowe moce. Nie jesteśmy pewni, dlaczego wyrzucenie dodatkowej soli przez ramię miałoby to poprawić. Tylko upewnij się, że ktoś nie stoi za tobą.

Nie gwiżdż w pomieszczeniu

Mówi się, że ludzie, którzy gwiżdżą w pomieszczeniach, przywołują tym diabła lub gwiżdżą "na burzę". Dlatego najlepiej tego unikać.

Unikaj czarnych kotów

Cóż, idea tego jest taka, że ​​kot przecina twoją ścieżkę, to znaczy idzie w kierunku, w którym idziesz. Wiele kultur jest podejrzliwych wobec czarnych zwierząt, zwłaszcza kotów i psów, ponieważ uważają je za czarownice, przebranie lub złe duchy. Nie musisz nam mówić, że wcale nie przynoszą pecha, a bycie miłym dla zwierząt jest oznaką prawdziwej siły.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Najnowsze doniesienia płyną z Ministerstwa Zdrowia. Statystyki zakażeń nie napawają wakacyjnym optymizmem

Zerknij: Bursztyn i jego niesamowite energetyczne właściwości. Co kryje się w tej skamieniałej żywicy