10 kwietnia 1912 r., kiedy największy w owym czasie statek oceaniczny RMS Titanic rozpoczął swój dziewiczy rejs z Southampton, był to nowy początek w historii. Z co najmniej 2224 osobami na pokładzie, w tym wieloma wybitnymi osobistościami, luksusowy statek nazywany „Specjalnością Milionera” był tego dnia w drodze do Nowego Jorku...

Historia mroczniejsza, niż wprzypuszczano

Titanic, w całości Royal Mail Ship (RMS) Titanic, brytyjski luksusowy liniowiec pasażerski, który zatonął 14–15 kwietnia 1912 r. podczas dziewiczego rejsu w drodze do Nowego Jorku z Southampton w Anglii, zabijając około 1500 osób - pasażerowie i personel statku. Jedna z najsłynniejszych tragedii w historii nowożytnej, zainspirowała liczne historie, kilka filmów i musical oraz była przedmiotem wielu badań i spekulacji naukowych.

Nazywany „Ofertą Milionerów”, statek był pod opieką kapitana Edward J. Smitha, który był znany jako „Kapitan milionera” ze względu na jego popularność wśród bogatych pasażerów. Rzeczywiście na pokładzie było wielu wybitnych ludzi, w tym amerykański biznesmen Benjamin Guggenheim, brytyjski dziennikarz William Thomas Stead i Macy, współwłaściciel Isidor Straus i jego żona Ida. Ponadto Ismay i Andrews również podróżowali na Titanicu.

Titanic rozpoczął swoją podróż z Southampton do Nowego Jorku w środę. Późnym wieczorem w niedzielę uderzył w górę lodową u wybrzeży Grand Banks of Newfoundland. Przez bezprzewodową telegrafię krążyły sygnały o niebezpieczeństwie, a kilka liniowców było wystarczająco blisko, by złapać i odpowiedzieć na wezwanie. Sprzeczne wiadomości, alarmujące i uspokajające, były aktualne. Nawet po północy mówiono, że wszyscy pasażerowie są bezpieczni. Wszystkie raporty, rzecz jasna, opierały się na telegramach bezprzewodowych na duże odległości.

Wśród ofiar katastrofy Titanica, był 1,5-roczyny, nieznany chłopiec. Dopiero po latach, dzięki badaniom DNA udało się ustalić jego tożsamość, która została mu zwrócona...

Identyfikacja nieznanego dziecka po prawie 100 latach jest dowodem na to, że potężny statek nie zabrał wszystkich swoich tajemnic na dno północnego Atlantyku, a historyczne i naukowe poszukiwania mające na celu odkrycie, kim był, opisane zostały w nowym serialu na Smithsonian Channel.

W 2002 roku wydawało się, że niemowlę nazwane Eino jest nieznanym dzieckiem, dopóki nie pojawiła się mała, brązowa para bucików, które pasowały do ​​opisu umieszczonego na ubraniu dziecka.

Przechowywane przez lata przez sierżanta policji Halifax Clarence'a Northovera - który nie mógł znieść ich spalenia wraz z ubraniami ofiar - i przekazywane przez jego rodzinę, buty stały się przedmiotem wielu badań w celu ustalenia ich pochodzenia, od zbadania ich produkcji po sprawdzenie zawartości soli w celu ustalenia, czy w ogóle byli na Północnym Atlantyku.

W 2001 roku, za zgodą rodziny Pålssonów, zwłoki nieznanego dziecka zostały ekshumowane z cmentarza Fairview Lawn Cemetery, jednego z cmentarzy w Halifax, gdzie pochowano ofiary Titanica. Parr miał nadzieję, że uda mu się zbadać tożsamość innych ofiar, chociaż przeszkadzał w tym rozkład. Dwie trumny zawierały tylko błoto, a po nieznanym dziecku pozostał tylko 6-centymetrowy fragment kości ramienia i trzy zęby. Ale to wystarczyło.

YT/Zdjęcie małego Sidneya Leslie Goodwina

Przed śmiercią Sidney Goodwin podróżował na Titanicu z rodzicami, Frederickiem i Augustą oraz pięciorgiem rodzeństwa z Anglii do Niagara Falls w Nowym Jorku...

O tym się mówi: Smutna wiadomość dla wszystkich wielbicieli "Kaczuszek". Nie ma już z nami wykonawcy

Zerknij: Tajemnice Papieża Franciszka powoli wychodzą na jaw. W międzyczasie poznajmy jego codzienność. Z czego zrezygnował Papież