Z informacji przekazanych przez portal "Super Express" wynika, że posłowie po raz kolejny zajmują się przygotowanym przez rząd projektem ustawy, który zakłada przekształcenie OFE. Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda, pieniądze które trafią na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) nie będą mogły zostać przez nikogo zabrane, ani opodatkowane.

Emerytura na nowych zasadach

Projekt ustawy, jaka znalazła się obecnie w Sejmie, zakłada, że każdy, kto znajduje się w OFE będzie miał prawo wyboru, czy zgromadzone środki trafią na IKE, czy też zostaną przeniesione na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Spore kontrowersje w projekcie budzi tzw. opłata przekształceniowa, która wynosi 15 proc. Zdaniem Waldemara Budy jest to rozwiązanie znacznie bardziej korzystne dla emrytów niż to, jakie funkcjonuje obecnie. "Polacy płacą dziś 17 albo 32 proc., podatku przy wypłacie emerytury" - powiedział wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Buda podkreślił, że w projekcie ustawy znalazł się zapis, który uniemożliwia opodatkowanie pieniedzy zgromadzonych na IKE. Zastrzeżono również, że środki te nie będą mogły zostać przetransferowane do budżetu państwa. Nie będzie również prawnej możliwości odwrócenia przeprowadzonej reformy.

pieniądze / YouTube: Aktualności 360
pieniądze / YouTube: Aktualności 360
Pieniądze/ YouTube: Aktualności 360

Waldemar Buda zaznaczył również, że w długofalowej perspektywie przekazanie środków może się okazać bardzo korzystne dla osób, które zdecydują się na IKE. Dlaczego? Ze względu na fakt, że stopa zwrotu z IKE będzie wyższa niż waloryzacja z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wiceminister podkreślił również, że środki w IKE będą prywatną własnością osoby oszczędzającej na nim. Będzie je można dziedziczyć. Nie przewiduje tego gromadzenie środków w ZUS.

Kalkulacja/Pixabay
Kalkulacja/Pixabay
Kalkulacja/Pixabay

Domyślnie składki z OFE trafią na IKE, zostanie wówczas pobrana 15 proc. opłata przekształceniowa. Późniejsze wpłaty na IKE będą miały charakter w pełni dobrowolny. Każdy będzie miał możliwość złożyć deklarację o przeniesieniu środków z OFE do ZUS. Zostaną one wówczas zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym przez ZUS.

Jak oceniacie proponowane rozwiązanie?

To też może cię zainteresować: Sensacyjne odkrycie jednej z gazet na temat zdarzeń z 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Czego dotyczą

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nazywano ją "najpiękniejszą babcią świata". Trudno uwierzyć ile ma lat. Kobieta zradza swój sekret piękności

O tym się mówi: Andrzej Kosmala ostro o zachowaniu jednego z uczestników ostatniego pożegnania Krzysztofa Krawczyka. Wdowa bardzo to przeżyła. O co chodzi