Wiele kobiet podziwia piękno orchidei i dlatego kupuje je do dekoracji swoich domów. Ale niewiele osób wie, że roślina ta jest bardzo wymagająca i potrzebuje specjalnej i starannej opieki. A żeby Twój kwiat kwitł kilka razy w roku - musisz nie tylko dobrze się nim opiekować, ale także znać kilka sztuczek w tym zakresie.

Tak więc jednym z tych sekretów jest to, że korzenie orchidei należy przycinać w określonym czasie. Jest to bardzo ważne w przypadkach, gdy doniczka stała się zbyt mała, a korzenie zaczęły błagać o wolność i z niecj wychodzić. W tym artykule zdradzimy Ci, dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić.

Oprócz tego, że są niezwykle piękne, orchidee bardzo dobrze wchłaniają wilgoć i powietrze. I oczywiście ważna rola tego kwiatu polega na fotosyntezie. Jeśli wybierzesz dla niego idealne miejsce - będzie rosnąć w niesamowitym tempie, wytwarzać nowe łodygi i kwiaty oraz zapuści korzenie.

Dlatego korzenie należy przycinać ostrożnie i tylko w określonych przypadkach.

Zastanówmy się, co kolor korzeni rośliny mówi o jej stanie.

1. Jasnozielona - roślina jest całkowicie zdrowa i całkowicie zadowolona z Twojej pielęgnacji.

2. Żółtawa lub brązowa - twoja orchidea jest w stanie choroby. Może to być gnicie, poparzenia różnymi nawozami lub bardzo wysokim stężeniem soli. Dlatego musisz natychmiast rozpocząć leczenie i przesadzić kwiat do nowej gleby.

3. Lekko zielony i zbyt blady - należy natychmiast zmienić pielęgnację. Wybrana taktyka nie pasuje do Twojej orchidei.
W jakich przypadkach należy przycinać korzenie orchidei?

Tylko w jednym przypadku - jeśli zaczął wysychać! Najczęściej taka sytuacja może mieć miejsce latem, kiedy powietrze jest ciepłe i suche. Dlatego nie spiesz się, aby je ucinać, zwiększ częstotliwość podlewania kwiatu przez kilka dni. Konieczne jest podlewanie ciepłą wodą. A jeśli za tydzień lub dwa nie będzie zmian na lepsze - możesz odciąć korzenie.

Skąd wiesz, że korzenie naprawdę wyschły? Bardzo łatwo to sprawdzić - wystarczy umieścić orchideę w ciepłej wodzie - żywe korzenie wypełnią się wilgocią i uelastycznią, zmienią kolor. A suche pozostaną takie, jakie były.

Co zrobić, gdy korzenie aż proszą się o uwolnienie z doniczki? Po pierwsze - potrzebujesz większej doniczki na swój kwiat. Po drugie - korzenie zawierają zbyt dużo wilgoci. Spróbuj zmniejszyć częstotliwość i intensywność podlewania.

A co zrobić, gdy korzenie orchidei zaczęły rosnąć w górę?

Musisz przesadzić roślinę. Tak zwany przeszczep przeprowadza się wiosną. Jeśli korzenie są ciemnozielone, Twój kwiat jest w fazie aktywnego wzrostu i w najbliższej przyszłości nie powinien być przeszczepiany. Należy tego również unikać, jeśli orchidea zakwita lub wypuści nowe kwiaty.

Nawiasem mówiąc, orchideę należy przesadzać tylko w specjalnej glebie, która jest sprzedawana w specjalistycznych sklepach i składa się z następujących proporcji: 1/8 węgla drzewnego, 5/8 kory iglastej i 2/8 torfowca.

To też może cię zainteresować: Ali Agca zyskał wybaczenie Jana Pawła II. Teraz cieszy się wolnością i nowym życiem

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wiemy już kim jest mąż Idy Nowakowskiej. Sekret w końcu wyszedł na jaw

O tym się mówi: W Europie pojawiły się egzotyczne owady. Władze ostrzegają. Niebezpieczeństwo jest realne